Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Goście z USA i Australii w Radomiu

wtorek, 07 lipca 2015 07:50 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł
I LO im. Mikołaja Kopernika realizuje projekt: Szkoła Dialogu.

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Radomiu po raz kolejny gościło grupę osób ze Stanów Zjednoczonych i Australii. Goście przybyli do naszego miasta 1 lipca w ramach projektu „Szkoła Dialogu”. W wizycie uczestniczył również Andrzej Folwarczny– prezes zarządu fundacji Forum Dialogu Między Narodami, do której celów należy upowszechnianie tolerancji i kultury demokratycznej- informuje Ewa Kutyła z I LO w Radomiu.

Spotkanie z uczniami Kopernika przebiegało w kilku etapach: warsztat wprowadzający, prowadzony przez trenerów Forum Dialogu, warsztat integracyjny z udziałem gości, spacer  po Radomiu oraz spotkanie podsumowujące- wylicza Ewa Kutyła.

Gości przywitała dyrektor szkoły, Agnieszka Ścieglińska, która podkreśliła, że jest  dumna z nauczycieli pracujących z dużym zaangażowaniem nad przygotowaniem młodzieży do przyjmowania kolejnych grup poszukujących śladów przeszłości swoich rodzin. Natomiast Andrzej Folwarczny złożył podziękowanie dyrekcji, nauczycielom i uczniom za to, że założenia Szkoły Dialogu, mimo zakończenia projektu są nadal  realizowane. Podkreślił, że „Kopernik” jest jedyną szkołą w Polsce, która z takim zaangażowaniem i wytrwałością odkrywa własną, lokalną historię, przez co  przyczynia się w znaczny sposób do budowania świadomości kulturowej i wrażliwości społecznej.

Najważniejszą częścią wizyty była wycieczka po Radomiu. Uczniowie wcielili się w role przewodników, którzy pokazywali przybyłym najważniejsze miejsca w naszym mieście, wśród których przeważały ślady kultury żydowskiej w połączeniu z wielokulturowością grodu nad Mleczną- wyjaśnia Ewa Kutyła. Watro zaznaczyć, że wszystkie treści przekazywane były w języku angielskim. Nad całością czuwały nauczycielki Agnieszka Brzeska- Pająk i Ewa Kutyła oraz Kinga Rutka, przygotowująca młodzież pod względem językowym. Dla trojga uczestników, dzieci ocalonych z Holocaustu, był to spacer bardzo sentymentalny, ze względu na ich radomskie korzenie. Pan Irwing Kempner, goszczący w Radomiu po raz czwarty uzupełniał wypowiedzi uczniów o ciekawostki przekazane przez swoja matkę, mieszkającą przed wojną w Radomiu. Panie Hilda Chazanowitz i Sharon Grosfeld przybyłe w towarzystwie swoich rodzin, okazały wielkie wzruszenie odwiedzając miejsca związane z historią ich przodków.  Uczestnicy wycieczki działają w organizacji The Friends of the Forum.

Wizyta w Radomiu była jednym z celów tygodniowego pobytu w Polsce. Swoją podróż rozpoczęli w Warszawie, aby poprzez Radom, Szczebrzeszyn, Lublin, Ulanów dojechać na Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie- mówi Ewa Kutyła.

"Szkoła Dialogu" to program edukacyjny przygotowany i realizowany przez Fundację Forum Dialogu, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach programu młodzież pod kierunkiem trenerów i nauczycieli odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. W efekcie uczniowie przygotowują sami scenariusze lekcji, wycieczki po mieście,  strony internetowe, kręcą filmy, czy sprzątają cmentarze żydowskie. Swoimi działaniami starają się zainteresować innych, zarówno rówieśników jak i starszych mieszkańców swoich miejscowości. I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu, dzięki wsparciu pani dyrektor Agnieszki Ścieglińskiej, realizuje projekt od 2011 roku. Wielokrotnie gośćmi szkoły były delegacje społeczności żydowskiej ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii, których uczestnicy poszukiwali swoich radomskich korzeni. Młodzież wraz z nauczycielami oraz we współpracy z OKiSz Resursa Obywatelska zorganizowała również festiwal filmowy „Żydowskie Motywy” w ramach projektu „Ślad” oraz włączyła się w obchody Dni Jana Karskiego w Radomiu. Za swoją działalność szkoła dwukrotnie otrzymała Dyplom Szkoły Dialogu.