Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Kazimierz Królewicz
Dziś jest: Czwartek, 04 marca 2021

RADOM

Wolontariat jest w nas

środa, 04 grudnia 2013 15:01 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Rozmawiali o wolontariacie i uczyli się jak pomagać.

W środę, 4 grudnia Stowarzyszenie Centrum Młodzieży Arka w Radomiu zorganizowało sympozjum pt: Wolontariat jest w nas. Złożyły się na nie 4 wykłady oraz panel warsztatowy dla wolontariuszy. O wolontariacie i doświadczeniach Europejskiego Roku Wolontariatu mówiła Małgorzata Misztela ze Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Warszawie, ideę Szlachetnej Paczki przedstawiła Anna Słupiecka, koordynatorka akcji w Radomiu, natomiast dr Maria Gagacka, socjolog z UTH w Radomiu zaprezentowała stan wolontariatu w Radomiu. Po przerwie rozpoczął się panel warsztatowy dla wolontariuszy. Odbyły się 4 warsztaty: PAS- Pozarządowa Aktywność Społeczna, Wolontariat międzynarodowy szansą na rozwój, E- wolontariat, czyli sieciowanie z pasją oraz Senior aktywnym wolontariuszem.  

Wśród uczestników spotkania przede wszystkim byli wolontariusze- w różnym wieku, od uczniów szkół podstawowych, przez gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne do seniorów. Gośćmi specjalnymi sympozjum byli m.in.: prezydent Andrzej Kosztowniak, dyr Wydziału Zdrowia UM Elwira Skoczek i dyr Wydziału Edukacji UM Leszek Pożyczka. 

Jak podkreśla ks. Andrzej Tuszyński, prezes Stowarzyszenia Arka- w każdym z nas jest chęć pomagania, w każdym z nas jest dobro. W każdym z nas jest ten potencjał pomagania i dlatego nazwa tego projektu: Wolontariat jest w nas- wyjaśnia ks. Tuszyński. Wolontariat jest w Arce od ponad 10 lat, jest programem, który wyróżnia Arkę i myślę, że będzie się on nadal rozwijał. Weszliśmy teraz w wolontariat studencki, międzynarodowy, seniorów. Fundamentem był wolontariat młodzieżowy i jesteśmy mu nadal wierni- dodaje ks. Tuszyński. Dzisiejsze sympozjum to wielkie dobro- mówi ks. Tuszyński- to także przygotowanie do dnia jutrzejszego, 5 grudnia będziemy obchodzili Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Dziś pracujemy, jutro świętujemy- dodaje prezes Arki. Przy Arce działa 40 szkolnych kół wolontariatu i 1200 wolontariuszy.       

Sympozjum kończy realizację przez Arkę projektu: Wolontariat jest w nas finansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.