Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Joanna Beretta Molla
Dziś jest: Niedziela, 28 kwietnia 2024

RADOM

Komu przeszkadza religia w przedszkolach?

poniedziałek, 17 lutego 2014 14:16 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Wiceprezydent Radomia, Ryszard Fałek staje w obronie lekcji religii w przedszkolach. W jednym z nich religię dyrekcja...przesunęła na czas płatnych zajęć.

W poniedziałek, 17 lutego w Urzędzie Miejskim w Radomiu odbyła się konferencja prasowa podczas której wiceprezydent Ryszard Fałek przedstawił swoje stanowisko w  sprawie nauczania religii w przedszkolach. Wiceprezydent mówił, że jeden z zaniepokojonych rodziców, którego dziecko uczęszcza do przedszkola poinformował go, że w zaleceniach pokontrolnych jeden z wizytatorów z kuratorium oświaty zalecił, by religia znalazła się poza bezpłatnymi godzinami pobytu w przedszkolu.  Wizytator kuratorium zalecił, by religia znalazła się poza pięcioma podstawowymi, bezpłatnymi godzinami pobytu dziecka w placówce, która dostosowała się do zaleceń powizytacyjnych  i wyeliminowała dotąd prowadzone, zgodnie z obowiązującą w tym zakresie uchwałą Rady Miejskiej - w ramach bezpłatnych pięciu godzin. Odpowiedzialny za oświatę w Radomiu wiceprezydent Ryszard Fałek jest zdania, że nauka religii powinna odbywać się bezpłatnie i w ramach podstawy programowej. A takie zalecenia kuratorium zmierzają do tego, by wyrugować religię na czas godzin płatnych. Ryszard Fałek przedstawił też dziennikarzom stosowne dokumenty jak: uchwała Rady Miejskiej z 25 lutego 2013 roku czy opinię podsekretarza stanu Przemysława Krzyżanowskiego. W radomskich przedszkolach lekcje religii dotychczas odbywały się w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, tj. w ramach realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, obejmującej pięć godzin pobytu dzieci. Podstawą do tego jest stanowisko MEN z dn. 2 lutego 2013: „Uznając prawo rodziców do religijnego wychowania dzieci oraz zasadę tolerancji, państwo zagwarantowało w art. 12 konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzecząpospolitą Polską (…), że szkoły publiczne podstawowe i ponadpodstawowe oraz przedszkola prowadzone przez organy administracji państwowej i samorządowej organizują, zgodnie z wolą zainteresowanych, naukę religii w ramach planu zajęć szkolnych i przedszkolnych. (…) Nauka religii powinna się odbywać w ramach czasu przeznaczonego na bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę, ustalonego przez organ prowadzący przedszkole.” Stanowisko to zostało podtrzymane przez MEN w wystąpieniu z 5 listopada ub. roku. Sygnał o sprzecznych wobec stanowiska MEN zaleceniach pokontrolnych Kuratorium Oświaty Wiceprezydent Ryszard Fałek uznał za niepokojący. Zdaniem Ryszarda Fałka to łamanie obowiązującego prawa oraz postanowień konkordatu. Wiceprezydent wysłał też list z zapytaniem do Ministerstwa Edukacji z prośbą o interpretację przepisów.
- Być może, konieczne będzie zajęcie się przez prawników sprzecznością interpretacji przepisów między ministerstwem a kuratorium – mówi wiceprezydent Ryszard Fałek, który nie ukrywa, że w jego opinii lekcje religii powinny się odbywać w ramach bezpłatnych godzin w przedszkolu.
Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Radomiu, Dorota Sokołowska uspokaja całą sytuację i wyjaśnia, że takie zalecenie dotyczyło jednego przedszkola, a zgodnie z obowiązującymi zapisami prawa za religię się nie płaci, natomiast na ten czas,. który jest przeznaczony na tzw. realizację podstawy programowej mówi się, że jest to 5 godzin zegarowych dziennie. Religia w te 5 godzin nie wchodzi, bo przecież dziecko może nie chodzić na religię, to wtedy miałoby ono 4 godz. 45 minut tego czasu bezpłatnego. Dyrektor delegatury wskazuje też, że nauka religii może się odbywać przed rozpoczęciem godzin bezpłatnych, po ich zakończeniu albo w ich trakcie. Ale zawsze musi to być pełnych 5 godzin bezpłatnych zajęć opiekuńczych dla dzieci.