Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Drapać, czy nie drapać?

środa, 14 czerwca 2017 08:50 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Dylemat, przed którym stoi każda osoba ukąszona przez komary. Drapać, czy nie drapać? Poprosiliśmy o radę dermatologa.

Ostatnie deszcze w połączeniu z wysoką temperaturą przyniosły w Radomiu plagę komarów. Miasto walczy z nimi poprzez opryski w parkach i na skwerach, ale insekty całkowicie nie znikną. Co robić w przypadku ukąszenia i jak się chronić? Zapytaliśmy dermatologa.

- Profilaktyka. Zanim zaczniemy drapać, zanim narazimy się na ukąszenia, dobrze by było jednak pomyśleć o ochronie. Nasz pot przyciąga komary. Część osób twierdzi, że witamina B przyjmowana doustnie w jakiś sposób będzie je odstraszać. Są też repelenty, ale również różnego rodzaju zioła - mięta, szałwia. Możemy w ogródku przydomowym sobie zasadzić i też w jakiś sposób może to pomóc - mówi Anna Korczyńska-Roguś, dermatolog z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

Czasem jednak nie sposób uchronić się przed ukąszeniami. Drapać, czy nie drapać?

- Jeśli już dojdzie do ukąszenia, to musimy pamiętać, że są osoby, które są bardziej podatne na ukąszenia komarów i takie, które mniej. Są osoby, które mają skłonność do alergii i wówczas odczyn będzie większy, bąbel jak pokrzywkowy. Musimy pamiętać, że jeśli pod ręką nie mamy żadnego kremu, który zawiera mentol, możemy przemywać. Nie drapać, bo drapanie powoduje, że może dojść do infekcji bakteryjnej i wtedy robi się problem - dodaje Anna Korczyńska-Roguś.

W ostatnich dniach w radomskich parkach i na skwerach prowadzone były opryski przeciw komarom i kleszczom. W lipcu oraz na przełomie sierpnia i września działania będą ponawiane.