Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Wincenty Lewoniuk i męczennicy z Pratulina
Dziś jest: Sobota, 23 stycznia 2021

RADOM

W upał kawa na bok!

wtorek, 11 lipca 2017 07:00 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Zrezygnujmy z kawy i alkoholu na rzecz wody, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze i ochronie przed słońcem, a na pewno bezpiecznie przetrwamy upały.

Prognozy pogody na najbliższe dni są jednoznaczne: słupki rtęci pokazywać mogą nawet ponad 30 st. C. Upały mogą być uciążliwe, szczególnie dla dzieci i osób starszych. W upalne dni najlepiej unikać przebywania na zewnątrz. Jeśli jednak musimy wyjść, powinniśmy pamiętać o zachowaniu kilku podstawowych zasad. 

W gorące dni pamiętać musimy przede wszystkim o odpowiednim nawodnieniu. Najlepiej zawsze mieć przy sobie butelkę wody mineralnej. Najrozsądniej jest wypić przynajmniej litr płynów. Warto natomiast zrezygnować z kawy i alkoholu, które przyczyniają się do utraty płynów. Ważny jest również ubiór. Powinniśmy postawić na lekkie i przewiewne ubrania. Pamiętać należy także o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych. Wychodząc na słońce warto posmarować ciało kremem z filtrem.

Wśród najczęstszych błędów, które popełniamy w upał, i które mogą zagrażać naszemu zdrowiu jest brawura. - uczula Mariusz Wielocha - ratownik medyczny Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego:

 

Wszystkie niepokojące objawy zgłosić powinniśmy lekarzowi. - Najlepiej zadzwonić pod numer ratunkowy 999. - dodaje Mariusz Wielocha.

Kiedy szukamy ochłody, również musimy zachować zdrowy rozsądek. Nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu, pamiętajmy o tym, aby odpowiednio schłodzić organizm. Nie ryzykujmy również kąpieli w miejscach, których nie znamy. - przestrzega Lucyna Wiśniewska - dyrektor radomskiego Sanepidu:

 

Kuszącym, ale jednocześnie bardzo zdradliwym sposobem ochładzania jest klimatyzacja. Owszem, zrobi nam się chłodniej, ale ucierpią na tym nasze drogi oddechowe. - ostrzega Mariusz Wielocha:

 

Napoje, odpowiedni strój i lody - te sposoby na ochłodę stosują radomianie:

 

Wszystkich porad Mariusza Wielochy - ratownika radomskiego pogotowia wysłuchać można tutaj:

 

Warto zastosować się do tych wskazówek, a w letni czas wylegiwać się będziemy na plaży - nie w szpitalnym łóżku.