Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Florian, żołnierz, męczennik
Dziś jest: Sobota, 04 maja 2024

RADOM

Kolejny zabytek na liście Pomnik Historii?

czwartek, 24 sierpnia 2017 12:15 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Układ urbanistyczny Radomia ma szansę trafić na prestiżową listę Pomnik Historii. Obejmuje on unikalną w skali Europy zabudowę miasta, od IX do XIX wieku. Tego typu propozycja pojawiła się w Gminnym Programie Opieki nad Zabytkami na lata 2017 - 2020. Dokumentem, w którym zapisano również priorytetowe zadania inwestycyjne z zakresu opieki nad zabytkami, zajmą się radni podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Miejskiej. Dodajmy, że Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Radomia liczy 619 zabytków. Są to głównie kościoły, kamienice, czy fragmenty murów obronnych.

Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu nie ukrywa, że rangę zabytków miasta podniosłoby znacząco wpisanie historycznego zespołu zabudowy Radomia na listę Pomnik Historii. Wpisanie na ich listę jest jedną z form ochrony zabytków w Polsce, która znalazła się w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Status Pomnika Historii przyznawany jest rozporządzeniem Prezydenta RP. Zgodnie z opracowanymi wytycznymi mogą go uzyskać obiekty lub zespoły obiektów zabytkowych, które posiadają szczególną wartość historyczną, naukową, artystyczną, utrwaloną w powszechnej świadomości i o dużym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego.

- Miasto Radom posiada cechę charakterystyczną istniejącej zabudowy, obrazującą przesuwające się na przestrzeni lat centrum osadnicze od grodu na Piotrówce, przez Stare Miasto, Miasto Kazimierzowskie i ulicę Żeromskiego w jednym, wschodnim kierunku. Kierunek ten uległ zmianie dopiero z końcem XIX wieku w związku z budową linii kolejowej wraz z dworcem - mówi dyrektor Równy. Dodaje, że wpis na listę Pomnik Historii w obecnym stanie prawnym jest wyróżnieniem prestiżowym. Służy głównie celom promocyjnym.

Gminny Program Opieki nad Zabytkami na lata 2017 - 2020 zawiera także priorytetowe zadania inwestycyjne z zakresu opieki nad zabytkami. Są to m.in. rewitalizacja obiektów po Archiwum Państwowym, remont i przebudowa kilku kamienic na obszarze Miasta Kazimierzowskiego oraz budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Zakłada się, że wymienione wyżej zadania zrealizowane zostaną w okresie obowiązywania niniejszego programu, to jest w latach 2017 – 2020 - mówi Sebastian Równy. W okresie tym planuje się również remont budynku byłej Rogatki Warszawskiej. Planuje się także prace remontowe budynku byłej Rogatki Lubelskiej, obecnej siedziby „Łaźni”Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii.

Planowane są sukcesywne prace remontowo - renowacyjne małej architektury zabytkowej, na którą składają się głównie zabytkowe kapliczki i krzyże przydrożne. Należy tu wymienić planowaną renowację Krzyża Powstańczego wzniesionego przy ul. Warszawskiej w 1933 roku, ku czci straconych tam przez wojska carskie w okresie powstania styczniowego uczestników powstania.

Z Sebastianem Równym, dyrektorem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Radomiu rozmawiał Radosław Mizera: