Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: bł. Dominik Collins, męczennik
Dziś jest: Piątek, 30 października 2020

RADOM

Jak Radom i Mazowsze walczą ze smogiem?

wtorek, 02 stycznia 2018 13:34 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Polska jest nadal czerwonym punktem na mapie jakości powietrza w Europie. Problem dotyczy również województwa mazowieckiego i samego Radomia. Trwa walka ze złym stanem powietrza.

Walka ze smogiem trwa w całej Polsce. Problem jest najbardziej nasilony na południu, ale dotyczy również Radomia i innych miast województwa mazowieckiego. W walkę ze złym stanem powietrza włączają się różne instytucje - rząd, władze samorządowe i Kościół. W województwie mazowieckim od listopada obowiązuje uchwała antysmogowa. Wicemarszałek Wiesław Raboszuk:

Uchwała ogranicza m.in. używanie pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu. Są to normy jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej. Zakazuje także palenia kiepskiej jakości opałem.

W walkę ze smogiem włączył się również premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział powołanie ministra odpowiedzialnego za zanieszczyszczenie powietrza. Z kolei marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zwrócił się w liście do biskupa radomskiego Henryka Tomasika z prośbą o podjęcie działań edukacyjnych, które mają ograniczyć "niską emisję" i poprawić jakość powietrza. Więcej o tym pisaliśmy TUTAJ. 

W ostatnim czasie jakość powietrza w Radomiu utrzymywała się na poziomie dostatecznym, ale były też dni z alarmem smogowym i normami szkodliwych pyłów przekroczonych o kilkaset procent. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Zapytaliśmy radomian o jakość powietrza w mieście:

Wdychanie powietrza z wysokim stężeniem pyłów PM10 i PM2,5 jest szkodliwe przede wszystkim dla kobiet w ciąży, dzieci i osób, które cierpią na przewlekłe schorzenia układu oddechowego.

– Przede wszystkim fatalnie wpływa na osoby, które już są chore na przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Najbardziej szkodzi osobom, które są najsłabsze i najbardziej wrażliwe, czyli kobietom w ciąży, małym dzieciom oraz osobom dorosłym, które są przewlekle chore – uważa Wojciech Papiewski, lekarz oddziału płucnego Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Za zły stan powietrza odpowiedzialnych jest wiele czynników. Za główne przyczyny uznaje się palenie w piecach węglowych oraz komunikację samochodową. Grażyna Krugły, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Radomiu:

Długoterminową receptą na lepszą jakość powietrza jest ograniczenie tzw. "niskiej emisji". Są jednak dni, kiedy musimy działać doraźnie i tutaj przydają się specjalne maski antysmogowe. Jednym z użytkowników jest Michał Kowalski, biegacz:

Walka ze smogiem w Polsce trwa i potrwa jeszcze co najmniej kilka lat. Na razie Polska jest czerwonym punktem na mapie jakości powietrza w Europie.