Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

RADOM

Kowalski: "nie" dla mizernej polityki Radosława Witkowskiego

poniedziałek, 18 czerwca 2018 11:04 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Trwa sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Radni Prawa i Sprawiedliwości zagłosują "przeciw" absolutorium dla prezydenta Radosława Witkowskiego za zeszłoroczny budżet.

Wyniki realizacji budżetu w 2017 roku przedstawił prezydent Radosław Witkowski. Zaapelował o merytoryczną ocenę, a nie opinię polityczną. Marek Szary, przewodniczący komisji rewizyjnej, stwierdził, że negatywna opinia wynika z nadmiernego zadłużenia miasta. Jak mówił, w planie budżetu na 2017 rok założono deficyt budżetowy w wysokości 49,5 mln zł, a zrealizowany został w wysokości około 28 mln zł. Na pokrycie deficytu budżetu powinno się zaciągnąć kredyt w wysokości 28 mln, a miasto zaciągnęło kredyt w wysokości 49 mln zł i z tego wynikały straty dla miasta. Odrębne zdanie z komisji rewizyjnej złożyła radna Magdalena Lasota.

Następnie Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta, odczytał pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Radny Jakub Kowalski zarzucił radnym Platformy Obywatelskiej hipokryzję i zacytował wypowiedź Wiesława Wędzonki z 2013 roku:

- A to jest Wędzonka z 2013 roku: "RIO zawsze da opinię pozytywną, bo budżet w ciągu roku jest wiele razy zmieniany i nie ma możliwości, żeby nie był zrealizowany, a polityka jest polityką i radni mają swoje prawa". Gdzie pan był panie prezydencie, wtedy pośle - Radosławie Witkowski - kiedy tamta strona przy każdym razie, kiedy przyjmowane było absolutorium Andrzeja Kosztowniaka, kiedy pana koledzy rozdzierali koszule i mówili "w sumie to powinniśmy ograniczyć się do oceny kolumn i tabelek, ale one zawsze się zgadzają, więc będziemy przy tej okazji oceniać pana politycznie i będziemy do tej sprawy podchodzić politycznie". Tak było przez wiele lat w radomskim samorządzie. Wtedy nie apelowaliście państwo o jakościową zmianę - mówił radny Jakub Kowalski.

Radny Kowalski pytał również prezydenta, dlaczego opozycja ma rezygnować z oceny politycznej, jeśli taka była wystawiana przez lata przy okazji absolutorium.

- My dzisiaj w imię oceny politycznej podniesiemy w górę ręce, żeby powiedzieć "nie", żeby pokazać nasz sprzeciw dla tej, naszej zdaniem, mizernej polityki Radosława Witkowskiego. Polityki zbudowanej głównie w oparciu o PR, marketing i dobrze sprzedające się eventy - mówił radny Kowalski.

Na koniec dyskusji Wiesław Wędzonka z Platformy Obywatelskiej zarzucił radnemu Kowalskiemu, że odnosi się wyłącznie do polityki, a nie zawartości budżetu. Skrytykował też opinię komisji rewizyjnej i radnego Marka Szarego.

- Niech pan przeczyta siebie na drugiej stronie. Tam pan chwali prezydenta, że wszystkie wskaźniki zostały osiągnięte. Jeżeli są odchylenia, to bardzo niewielkie. W pańskim uzasadnieniu potem sam sobie zaprzecza. To czyste działanie polityczne - mówił radny Wędzonka.

Andrzej Sobieraj zadeklarował, że klub bezpartyjnych w radzie miejskiej będzie głosował przeciw udzieleniu absolutorium.

W tej chwili przewodniczący rady na wniosek Platformy Obywatelskiej zarządził przerwę. Po niej dalsza część dyskusji i głosowanie nad absolutorium.