Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

Stanowisko Wód Polskich ws. podwyżek wody w Radomiu

wtorek, 17 lipca 2018 18:30 / Autor: Weronika Chochoł
fot. pixabay.com (TanteTati)
Weronika Chochoł

Rzecznik prasowy Wód Polskich wydał oświadczenie dotyczące informacji w mediach o nowej taryfie za wodę i ścieki w Radomiu.

Oto całość oświadczenia rzecznika Sergiusza Kieruzela:

"Informacja prasowa dotycząca nieprawdziwych informacji nt. stawek taryfowych opłat za wodę i ścieki w Radomiu.

Wody Polskie regulują, a nie ustalają stawki. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy tych usług.

W związku z nieprawdziwymi informacjami rozpowszechnianymi w ostatnim czasie w Radomiu, w tym wypowiedziami p. Radosława Witkowskiego, Prezydenta Miasta Radomia z dnia  17 lipca 2018 r., informujemy, że:

Taryfy opłat za wodę i ścieki ustalane są przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne i przedkładane do zatwierdzenia do Wód Polskich. Wody Polskie tylko sprawdzają zasadność wskazanych przez przedsiębiorstwo stawek.

Nie ma powodów, by ze względu na reformę w gospodarce wodnej powoływać się na wzrost opłat za pobór wody w gospodarstwach domowych i za odprowadzanie ścieków. W art. 588 ustawy Prawo wodne, która obowiązuje od 1 stycznia tego roku, wprost wskazano, że wprowadzenie opłat za usługi wodne nie może stanowić podstawy do zmiany taryf, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz.U. z 2017 r. poz. 328 i 1566), określonych na rok 2018 oraz rok 2019. Stawki opłat, m.in. za pobór wód, które mogą przekładać się na ustalane przez przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne ceny za wodę dostarczaną mieszkańcom, mocą ustawy nie mogą ulec zmianie do końca 2019 r.

Zmiana przepisów dotycząca zatwierdzania taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków przez Wódy Polskie ma przeciwdziałać sytuacjom nieprawidłowości w ustalaniu przez gminy cen za wodę przeznaczoną do spożycia. Wielokrotnie informował o tym NIK, m.in. w raporcie z 2016 r.

          Przedsiębiorstwu i władzom samorządowym przysługuje prawo do odwołania się od każdej decyzji wydanej przez Wody Polskie. Prezydent miasta ma prawo odwołać się od decyzji Wód Polskich, jeżeli nie zgadzałby się na stawki ustalone przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne. W przypadku taryf dla miasta Radomia prezydent nie wniósł odwołania.

          Przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne może złożyć wniosek o wygaszenie zatwierdzonej taryfy i ustanowienie nowej taryfy przed terminem ustalonym we wniosku poprzednim. Zgodnie z art. 24 ust 6 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków Rada gminy może także podjąć uchwałę o dopłacie dla jednej, wybranych lub wszystkich taryfowych grup odbiorców usług. Dopłatę gmina przekazuje przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu.

Wody Polskie stoją na straży rzeczywistych kosztów dostarczania wody i odprowadzania ścieków, tak by mieszkańcy nie ponosili nieuzasadnionych opłat. Jednocześnie Wody Polskie weryfikują finansowe podstawy funkcjonowania podmiotów odpowiedzialnych za usługi wodno-kanalizacyjne."

Przypomnijmy, w Radomiu ceny wody i ścieków wzrosły w Radomiu 5 lipca tego roku. Więcej piszemy tutaj.