Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna, Matka Dobrej Rady
Dziś jest: Piątek, 26 kwietnia 2024

RADOM

Najważniejsze: nie panikować!

środa, 16 stycznia 2019 10:46 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Po tragedii w Gdańsku pojawia się pytanie: "Czy wiemy, jak się zachować w sytuacji zagrożenia?"

Wiele osób przyznaje, że teoretycznie wie jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Inaczej mogłoby być w praktyce. - W stresowej sytuacji o panikę nie jest trudno: 

- W sytuacji zagrożenia wykonywać należy polecenia służby porządkowej - podkreśla asp. sztab. Krzysztof Jabłonka - naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Nie należy biegać, krzyczeć, zastawiać drogi ewakuacyjnej czy dojazdu służbom ratunkowym: 

Nie podczas każdej imprezy masowej pojawia się zagrożenie, jednak przed imprezą warto zabezpieczyć się. Dobrze jest rozeznać się, gdzie znajdują się wyjścia ewakuacyjne, a także zapoznać się z regulaminem wydarzenia. Ten powinien być umieszczony w widocznym miejscu. Na masową imprezę najlepiej nie zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów i dużych kwot pieniędzy. Plecaki i torby najlepiej trzymać przed sobą tak, by w tłumie mieć je zawsze w polu widzenia. Toreb i plecaków nie można zostawiać bez opieki - budzą one podejrzenia. Z drugiej strony, kiedy znajdziemy pozostawiony bagaż - należy ten fakt zgłosić ochroniarzom. Ważne jest również dobre przygotowanie dzieci do udziału w wydarzeniu. Dobrym sposobem jest włożenie do kieszeni chociażby kartki z numerem kontaktowym do opiekunów. Dobrze jest również przypomnieć dziecku, że w razie zagubienia powinno udać się do ochroniarza, strażnika czy policjanta i powiedzieć, co się wydarzyło. - Po prostu zdrowy rozsądek - wyjaśnia naczelnik Jabłonka:

Zadania związane z zabezpieczeniem imprezy masowej zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie imprezy masowej realizuje służba porządkowa. Funkcjonariusze powinni być odpowiednio oznakowani - posiadać kamizelki, ewentualnie emblematy. 

- Nie wyobrażam sobie, żebym pośród znajomych, bliskich, mieszkańców miasta chodzić z ochroną. Ja czuję się w Radomiu bezpiecznie, myślę, że Paweł Adamowicz również czuł się bezpiecznie... Tak naprawdę na jego miejscu mógł być każdy - mówi wiceprezydent Radomia Konrad Frysztak: 

Niestety w internecie pojawiły się groźby wobec prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Użytkownik jednego z portali społecznościowych umieścił post: "Witkoski będziesz nastempny". Zilustrował go nożem wbitym w pień drzewa. Prezydent zawiadomił policję. Mazowiecka policja wie już kim jest mężczyzna. Kwestią czasu jest zatrzymanie mężczyzny.