Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Józef, Rzemieślnik
Dziś jest: Środa, 01 maja 2024

RADOM

Stop przemocy w rodzinie!

piątek, 22 marca 2019 15:19 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W poniedziałek rusza Niebieski Tydzień. To inicjatywa, skierowana do osób, które doświadczają przemocy. Mogą oczekiwać pomocy prawnej, psychologicznej czy interwencyjnej, a także uzyskać informacje o procedurze Niebieskiej Karty. 

- Niebieski Tydzień jest formą głównie edukacji. Nasze działania mają przede wszystkim charakter profilaktyczny, ale jednocześnie może się zdarzyć, że podczas Niebieskiego Tygodnia podejmiemy jakieś kwestie związane z interwencjami dotyczącymi problemów rodzinnych - mówi Włodzimierz Wolski, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Dyrektor OIK podkreśla, że przemoc w rodzinie ciągle jest problemem. - Sama ilość założonych w ubiegłym roku Niebieskich Kart jest znaczna. To ogromna praca dla osób, które realizują te karty. Tylko w ubiegłym roku grupy robocze przepracowały ponad 1 700 rodzin. To jest bardzo dużo. Do samego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w skali roku wpływa ok. 1 400 różnego rodzaju spraw dotyczących problemów rodzinnych, w tym przemocy - wylicza dyrektor Wolski.

Organizatorom zależy, aby ofiary przemocy odważyły się szukać pomocy. - Przede wszystkim myślimy o tych ofiarach, które nie zdobyły się jeszcze na to, żeby chcieć skorzystać z pomocy. To jest pewnie droga długa i wyboista dla takich ofiar, ale nam zawsze taki cel przyświeca, że chociażby jedna osoba, choćby jedna kobieta, choćby jedno dziecko dzięki temu Tygodniowi wyrwie się z takiego zaklętego kręgu przemocy domowej, to już było warto - mówi Marcin Gierczak, dyrektor radomskiego MOPS-u

Udanie się po pomoc w ramach Niebieskiego Tygodnia nie jest jeszcze radykalnym postawieniem sprawy. - Nie trzeba iść na posterunek, nie trzeba jakichś konkretów zdarzać, natomiast można przyjść i uzyskać informację, wsparcie, wkazać choćby koleżance, przyjaciółce, czy sąsiadce, gdzie i do kogo może się zgłosić, gdzie szukać pomocy. Spotkania będą przebiegały w całkowicie anonimowej formie i bez zbędnych formalizmów - zapowiada Marcin Gierczak.

W inicjatywę włączają się pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Interwencji Kryzysowej i policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu. Specjaliści będą czekać od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 w dwóch punktach:

- Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Malczewskiego 20b

- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Zespół Przeciwdziałania Przemocy, ul. Grabowa 17