Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Pius V, papież
Dziś jest: Wtorek, 30 kwietnia 2024

RADOM

Sypią się kary za nielegalną wycinkę drzew

środa, 24 kwietnia 2019 15:21 / Autor: Monika Nowakowska
foto:pixabay.com
Monika Nowakowska

Od 10 do 15 tysięcy złotych – taką karę można zapłacić za samowolne wycięcie np. trzech tui. Dotyczy to również ogławiania, czyli wycinania ponad 50 % konarów drzewa. W tym roku, w Radomiu wszczęto już cztery postępowania karne w związku z wycinką bądź zniszczeniem drzew.

Przepisy ustawy o ochronie przyrody były kilkakrotnie nowelizowane na przestrzeni dosyć krótkiego czasu. Ostatnio 1 stycznia 2019 r. Dlatego też wielu osobom trudno się zorientować, jaki stan prawny obecnie obowiązuje. Po kontrowersyjnym i mocno liberalnym „lex Szyszko” - zasady ingerencji w ekosystem zostały nieco uporządkowane. Wciąż mamy prawo do rozporządzania roślinnością na własnej działce – bez zgłoszenia czy zezwolenia – ale tylko w określonych prawem przypadkach.

Usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości lub jej części może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości – za zgodą właściciela tej nieruchomości. W przypadku gdy ziemia, na której rosną drzewa lub krzewy należy do nas, dodatkowa zgoda nie będzie potrzebna.

W zależności od stanu własności, regulacje prawne są różne. Zawsze jednak należy zgłosić chęć podjęcia takich działań do Wydziału Ochrony Środowiska w danej gminie - mówi dyrektor wydziału w Radomiu Grażyna Krugły:

- Zamiaru wycinki drzew nie trzeba zgłaszać w przypadku drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza: 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego; 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego; 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew oraz drzew owocowych, w tym orzecha włoskiego - mówi dyrektor.

W 2018 roku w Radomiu wszczęto 6 postępowań karnych, do kwietnia tego roku już 4 - dodaje Grażyna Krugły:

Kary finansowe nakładane są też w przypadku drastycznego przycinania, w tym ogławiania drzew. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Radomiu informuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, też może być karalne:

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac związanych z wycinką, należy zwrócić uwagę także na to, czy w konarach drzewa, które planujemy usunąć, nie bytują ptaki lub inne zwierzęta pod ochroną. W przypadku drzewa, na którym bytują ptaki, można je wyciąć bez potrzeby uzyskania stosownej zgody poza sezonem lęgowym, czyli od 16 października do końca lutego:

Po złożeniu zgłoszenia, urząd ma 21 dni na przeprowadzenie oględzin na miejscu planowanej wycinki, następnie 14 dni na wyrażenie sprzeciwu. Jeśli po upływie tego czasu właściciel nie otrzyma odmowy, może zgodnie z prawem ściąć drzewo. Decyzja jest ważna przez 6 miesięcy od dnia oględzin. Konsekwencją wycięcia drzewa bez otrzymania zgody są kary pieniężne. Ich wysokość zależy od rodzaju lub gatunku drzewa oraz od jego obwodu na wysokości 130 cm.

Wycinki drzew nie wolno prowadzić w okresie od 1 marca do 15 października. Zakaz wprowadzony został w związku z okresem lęgowym ptaków.