Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

Oddaj krew - to nic strasznego!

czwartek, 11 lipca 2019 14:55 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

O tym, że oddawanie krwi to nic strasznego przekonała się dziś nasza reporterka. Z mikrofonem i aparatem wybrała się do Centrum, by krok po kroku przedstawić wszystkie etapy oddawania krwi. 

Krew oddać może każdy zdrowy człowiek miedzy 18 a 65 rokiem życia. Od krwiodawcy pobiera się jednorazowo 450 ml krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne - wystarczy dobry stan zdrowia oraz prawidłowe przygotowanie do donacji.

Każdy dawca przed oddaniem krwi wypełnia szczegółową ankietę dotyczącą zdrowia i ewentualnych przeciwwskazań do oddawania krwi. Pytania w ankiecie dotyczą stanu zdrowia, przebytych chorób i zabiegów. Podpisuje się również zgodę na pobranie krwi, przekazanie jej do badań oraz ewentualny kontakt RCKiK z krwiodawcą. Ankietę oddaje się u doktora, który sprawdza odpowiedzi i decyduje o tym, czy krwiodawca zostanie dopuszczony do oddania krwi.

Później pobierana jest próbka krwi do badań. Raz w roku wykonuje się morfologię - wtedy krew pobierana jest z żyły. Kolejny raz to już pobranie próbki z palca. Pobranie trwa chwilę, wszystko wykonywane jest w sterylnych warunkach:

Wyniki badań trafiają do lekarza - ten interpretuje je, sprawdza ankietę. Jeśli badania wychodzą prawidłowo krwiodawca przechodzi badania fizykalne - badane jest ciśnienie, kandydat jest osłuchiwany, przechodzi rozmowę z lekarzem. Kto może zostać dawcą i jak się przygotować? Wyjaśnia Krzysztof Radziejowski - zastępca dyrektora ds. lecznictwa i lekarz w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu:

Jeśli wszystko jest w porządku, krwiodawca udaje się do kuchni, gdzie przed oddaniem krwi wypija szklankę herbaty lub kawy. Po tym należy zdezynfekować rękę w zgięciu łokciowym i założyć fartuch ochronny i nadchodzi najważniejszy moment - pobranie krwi. Przez cały czas donacji Weronice Chochoł towarzyszyła Grażyna Kołsut, która pobierała krew i wyjaśniała krok po kroku, co robi by donacja była bezpieczna. Dowiadujemy się również o specjalistycznych badaniach krwi, które wykonywane są po jej pobraniu. Nasza reporterka pyta również, dlaczego krwiodawca otrzymuje tyle czekolad i po co przy stanowisku jest tyle pojemników:

Po oddaniu krwi należy chwilę odczekać. Jeżeli krwiodawca dobrze się czuje, odbiera posiłek regeneracyjny w postaci czekolad. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu współpracuje z wieloma sponsorami. Często obok przysłowiowych czekolad można otrzymać upominki, vouchery, zaproszenia do restauracji czy wejściówki do miejsc kultury. Jednak krwiodawcy nie oddają krwi dla profitów: 

 Wakacje to trudny czas dla stacji w całej Polsce. Akcje prowadzone w szkołach ze względu na wakacje nie odbywają się, wielu krwiodawców wyjeżdża, a zwiększona liczba wypadków powoduje, że zapasy krwi kurczą się w zastraszającym tempie. Dlatego każda donacja jest na wagę złota. 

Krew można oddawać również w radomskiej stacji przy ulicy Limanowskiego 42:

  • w poniedziałki i środy w godz. od 7.00 do 14.00
  • we wtorki w godz. od 7.00 do 18.00
  • w czwartki i piątki w godz. od 7.00 do 13.30

Można wybrać się również do oddziałów terenowych w Kozienicach i Grójcu, a także wziąć udział w akcji wyjazdowej. Ich harmonogram dostępny jest tutaj

Relacji z oddawania krwi przygotowanej przez naszą reporterkę od wejścia do Centrum po zejście z fotela wysłuchać można tutaj: