Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Apel na Światowy Dzień Rzucania Palenia

czwartek, 21 listopada 2019 15:56 / Autor: Krzysztof Chomicz
Pixabay
Krzysztof Chomicz

Trzeci czwartek każdego listopada jest dedykowany rzucaniu palenia. W tym roku Fundacja "Promocja Zdrowia" ponownie organizuje akcję "Rzuć Palenie Razem z Nami".

W ostatnich latach ilość palaczy w Polsce znacznie spadła. Na początku lat 90. spożycie tytoniu w naszym kraju należało do najwyższych na świecie. Sprzedawano nawet 100 miliardów papierosów rocznie. W 2017 roku było to już tylko około 40 mld sztuk papierosów. W związku z tym gwałtownie spadła ilość zachorowań oraz umieralność na choroby związane z paleniem. Chodzi m.in. o raka płuc, zawały serca czy przewlekłe choroby płuc. Niestety, papierosy wciąż pali co piąta Polka i co czwarty Polak.

Polska jest jednym z krajów o najwyższym zanieczyszczeniu powietrza w Europie. Szkodliwe skutki zdrowotne dymu papierosowego i smogu mnożą się. Najlepsze co Polacy mogą zrobić dla swojego zdrowia to rzucenie palenia jeszcze przed zimowym szczytem poziomu zanieczyszczenia powietrza. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Rzucania Palenia zapytaliśmy Radomian jak oni radzą sobie z nałogiem. Większość palaczy odpowiedziała, że bezskutecznie próbowali rzucić palenie, ale spróbują ponownie. Niepokoi natomiast, że po papierosy sięgają jużuczniowie szkół ponadpodstawowych.