Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Sylwester w Radomiu i regionie

poniedziałek, 30 grudnia 2019 11:15 / Autor: Monika Nowakowska
foto: pixabay/geralt
Monika Nowakowska

Kreacje gotowe, a szampan mrozi się już w lodówce - przed nami wyjątkowa noc w roku - Sylwester 2020! Jedni spędzą go w domu, inni wybiorą się do znajomych, jeszcze inni będą się bawić na dużej sali bankietowej. Tym, którzy wciąż nie mają pomysłu na spędzenie tego wieczora podpowiadamy, gdzie się wybrać.

W tym roku, podobnie jak w zeszłym, w Radomiu nie będzie miejskiej imprezy sylwestrowej. Powodem takiej decyzji są przede wszystkim finanse. - Doszliśmy do wniosku, że lepiej te pieniądze przeznaczyć na organizację wydarzeń kulturalnych i artystycznych w naszym mieście - tłumaczy prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Istnieje pewne grono osób, które nie przepada za imprezami sylwestrowymi, a od tańca woli zupełnie inną formę spędzenia wolnego czasu. Nie oznacza to jednak, że dzień Sylwestra ma być dla nich stracony. 31 grudnia to idealna okazja, by wybrać się na romantyczną randkę do teatru, filharmonii lub kina. W tę wyjątkową noc instytucje te funkcjonują bez zmian, co więcej wprowadzają specjalny repertuar przygotowany specjalnie na tę noc.

Na wyjątkową Galę Sylwestrową w klimacie lat dwudziestych i trzydziestych zaprasza o godz. 18.00 Radomska Orkiestra Kameralna. Poza ROK-iem wystąpią też wokaliści, combo jazzowe i tancerze. Zabrzmią najpiękniejsze polskie piosenki okresu międzywojennego i powojennego. Tradycyjnie, w przerwie koncertu, symboliczną lampką szampana publiczność wspólnie wzniesie toast za nowy 2020 rok.

Inną alternatywą na spędzenie nocy sylwestrowej może być wizyta w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Na scenie wystawiona zostanie „Ryzykowna forsa” Michaela Cooney’a w reżyserii Pawła Pitery. Premiera o godz. 18.00 i 21.30.

Do wspólnego powitania Nowego Roku zaprasza też burmistrz Pionek Robert Kowalczyk. Impreza rozpocznie się o godz. 22.00 w Ogródku Jordanowskim. O muzyczną oprawę zadbają zespoły "Vegas" oraz "Jumbo Africa". Zainteresowani usłyszą popularne przeboje Africa Simone, Saragossa Band, Goombay Dance Band, Makomy oraz innych oryginalnych afrykańskich utworów.

Na największy w Polsce pokaz sztucznych ogni zapraszają natomiast władze Iłży. Pokazowi towarzyszyć będzie zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt z iłżeckiego przytuliska.Będzie można ją zostawić na placu 11 listopada: przy punkcie informacji turystycznej oraz przy pomniku Obrońcom Ziemi Iłżeckiej. W tych samych miejscach prowadzona także będzie zbiórka pieniędzy dla Weroniki Kępas z Bieszkowa Dolnego na leki i rehabilitację. Podaz ze wzgórza iłżeckiego zamku rozpocznie się o godz. 20.15.

Mniejsze i większe pokazy pirotechniczne są stałym elementem nocy sylwestrowych. Ten wieczór, dla nas wyjątkowy i szampański, może być koszmarem dla osób starszych, schorowanych, dzieci, ale również zwierząt. Prezydent Radomia wychodzi z założenia, że wszystko powinno być dozwolone, ale w granicach rozsądku:

A co o używaniu fajerwerków myślą radomianie?

Nielegalne korzystanie z petard traktowane jest jako wykroczenie przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu. - Oczywiście każde tego typu zgłoszenie jest traktowane indywidualnie - mówi Grzegorz Sambor, zastępca komendanta radomskiej Straży Miejskiej:

Fajerwerki można sprzedawać jedynie osobom pełnoletnim.