Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Wszyscy czekają

piątek, 11 lipca 2014 09:55 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Organizacje pozarządowe czekają na rozpoczęcie dystrybucji żywności dla najbardziej potrzebujących Polaków. Wszyscy liczyli, że nastąpi to w połowie roku. Pesymistyczny wariant przewiduje rozpoczęcie wydawania darów pod koniec roku bądź na początku przyszłego.

Agnieszka Krzyżak z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, że pace nad wdrożeniem Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym są ściśle powiązane z pracami nad aktami wykonawczymi Komisji Europejskiej, a także projektem ustawy dot. zasad polityki spójności na lata 2014-2020, w której zawarte są przepisy, które są podstawą do realizacji programu w Polsce. Dodaje, że wymaga to również stworzenia adekwatnego systemu wdrożenia Funduszu, w tym przyjęcia krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa przez Komisję Europejską. - Projekt ten został przyjęty przez Radę Ministrów 15 kwietnia, a Komisja Europejska w ciągu trzech miesięcy od złożenia programu ma możliwość złożenia do niego uwag - poinformowała Radio Plus Radom Agnieszka Krzyżak. Jej zdaniem realizacja FEAD, w tym uruchomienie dostaw żywności, rozpocznie się po wprowadzeniu ram prawnych, które umożliwią uruchomienie programu. Jednocześnie - jak mówi nasza rozmówczyni - w Sejmie trwają intensywne prace nad przyjęciem ustawy o zasadach realizacji ustawy i możliwe, że zostanie ona przyjęta przez Sejm w lipcu.

Tymczasem organizacje pozarządowe czekają na rozpoczęcie dystrybucji żywności dla najbardziej potrzebujących Polaków. Wśród nich Caritas Diecezji Radomskiej. W jej strukturach działa Radomski Banki Żywności powołany przez biskupa Jana Chrapka w 2000 roku. W siedzibie Caritas odbierane są telefony od osób, które czekają na rozpoczęcie wydawania darów. - My jesteśmy gotowi do rozpoczęcia akcji. Zainteresowanie społeczeństwa jest duże, ale niektóre sprawy są od nas niezależne. Dlatego prosimy o cierpliwość - powiedział ks. Grzegorz Wójcik, dyrektor radomskiej Caritas.

Przypomnijmy, że dotychczas program pomocy żywnościowej był finansowany z budżetu unijnego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. W latach 2004–2013 Komisja Europejska przeznaczyła na realizację programu w Polsce środki finansowe i towary z zapasów interwencyjnych o łącznej wartości ok. 2,5 mld złotych. Od początku realizacji programu w Polsce do organizacji charytatywnych, za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego, dostarczono ponad 925 tys. ton gotowych artykułów spożywczych.

Obecnie trwają prace legislacyjne zmierzające do uruchomienia Europejskiego Funduszu Pomocy dla Najbardziej Potrzebujących, który będzie kontynuacją programu PEAD i będzie obejmował zakup i dystrybucję żywności wśród osób najbardziej potrzebujących oraz obligatoryjne działania towarzyszące mające na celu włączenie społeczne osób najbardziej potrzebujących prowadzone przez organizacje partnerskie. Łączny budżet Funduszu na lata 2014-2020 to 3,5 mld euro.