Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

RADOM

Zapłacisz mniej za prąd, jeśli...

piątek, 07 lutego 2020 10:27 / Autor: Michał Kaczor
fot. bpn/pixabay.com
Michał Kaczor

Koszt instalacji zwraca się po około 7 latach, a później to tylko oszczędność. Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność w regionie radomskim.

Coraz większą popularnością cieszą się odnawialne źródła energii. To ze względu na kilka aspektów, m.in. ekologię, obniżenie opłat, a także liczne programy, które dofinansowują instalacje.

Jednych z programów, który obecnie przyjmuje wnioski jest "Mój Prąd" prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Program skierowany jest na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych dla osób fizycznych - mówi Marcin Jamiołkowski, kierownik Wydziału Programowego w Departamencie Energii NFOŚiGW.

Aby uzyskać dofinansowanie wystarczy wykonać kilka kroków.

- Zaletą programu jest jego prostota. Podstawowym warunkiem jest, żeby zainstalować instalację i być stroną umowy z dostawcą energii. Po zakupie instalacji przedstawia się do NFOŚiGW skrócony wniosek z załączoną fakturą i potwierdzeniem przelewu. To jest podstawa, żeby można było zrefundować środki - dodaje Marcin Jamiołkowski.

Dofinansowanie wynosi do 5 tysięcy złotych na jedną instalację.

Jedną z radomskich firm, która zajmuje się instalacją paneli fotowoltaicznych jest Heliospower.

- Instalacje fotowoltaiczne wykonane na dobrym sprzęcie zwracają się w około 7 lat. Teraz mamy dotację w ramach programu "Mój Prąd" i dzięki temu zainteresowanie fotowoltaiką jest coraz większe. Koszty są zawsze wyliczane indywidualnie. To zależy od miejsca na dachu, zużycia prądu, poszycia dachu. Mniej więcej instalacje kosztują od 16 do 40 tysięcy - mówi Piotr Włodarczyk z firmy Heliospower w Radomiu.

Piotr Włodarczyk zauważa, że radomianie coraz chętniej korzystają z instalacji fotowoltaicznych.

- Jest pewien wzrost. Jak zaczynaliśmy działalność związaną z fotowoltaiką, to nawet nazwa nie była znana. Informacje o fotowoltaice rozchodzą się pocztą pantoflową i też jest to zasługa mediów. W Radomiu mamy bardzo dobre warunki, jeśli chodzi o nasłonecznienie. Ostatnie lata pokazują, że mamy coraz więcej dni słonecznych - mówi.

Marcin Jamiołkowski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomina, że "Mój Prąd" to niejedyny program dofinansowania w zakresie odnawialnych źródeł energii.

- Od zeszłego roku funkcjonuje również ulga termomodernizacyjna. Każda osoba, która zainstaluje mikroinstalację fotowoltaiczną, oprócz dotacji z naszej strony, pozostałe koszty może uwzględnić w tej uldze, więc tak naprawdę to efektywne wsparcie jest wyższe niż 5 tysięcy złotych - mówi Jamiołkowski.

Panele fotowoltaiczne są proste w utrzymaniu.

- Trzeba obserwować poziom zabrudzenia. Jeśli będą zakurzone, to trzeba je umyć zwykłą wodą - tłumaczy Piotr Włodarczyk z Heliospower.

Trwa drugi nabór wniosków w ramach programu "Mój Prąd". Termin upływa 18 grudnia 2020 roku.

Tematem fotowoltaiki coraz chętniej interesują się również ludzie młodzi. Jakub Gryza chodzi do klasy o profilu fotowoltaicznym w Zespole Szkół Technicznych. Według niego energia pozyskiwana ze słońca będzie coraz częściej pojawiała się w domach, a nawet na blokach.

Firma Heliospower może pochwalić się instalacją paneli fotowoltaicznych na wielu znanych obiektach w Radomiu. To m.in. szpital na Józefowie, Kombud czy budynek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ul. Chrobrego.