Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Ministerstwo Finansów: nie zabraknie pieniędzy w bankach

wtorek, 17 marca 2020 16:12 / Autor: Michał Kaczor
fot. ks. Jacek Wieczorek/Radio Plus Radom
Michał Kaczor

W wielu miastach w Polsce ludzie masowo wypłacają pieniądze z kont. Ministerstwo Finansów uspokaja, że nie ma zagrożenia dla funkcjonowania banków i nie ma w planach ograniczenia ich działalności.

W internecie krąży wiele pogłosek, że w związku z epidemią koronawirusa będą ograniczenia w działalności placówek bankowych. W niektórych bankomatach brakuje pieniędzy, a przed poszczególnymi placówkami ustawiają się długie kolejki. Ludzie masowo wypłacają gotówkę. Ministerstwo Finansów uspokaja, że banki będą funkcjonowały normalnie.

- Ta sytuacja nie wpływa na to w żaden sposób. Nie ma żadnych obostrzeń w związku z tą sytuacją. Banki powinny funkcjonować normalnie. Również dostępność do bankomatów nie powinna spadać. W zeszłym tygodniu Narodowy Bank Polski wydał komunikat i wynika z niego, że gotówki wystarczy dla wszystkich klientów banku. Nie należy wpadać w panikę i potrzebę nagłego wyciągania pieniędzy z bankomatów - mówi Paweł Jurek, rzecznik ministerstwa finansów.

Teoretycznym zagrożeniem byłoby, jeśli wszyscy nagle chcieliby wypłacić pieniądze z banków.

- Trudno w tym momencie to prognozować. Na pewno nie ma takiej potrzeby, żeby wypłacać masowo pieniądze z banków. Według naszej wiedzy system bankowy jest stabilny i nie ma żadnego zagrożenia w związku z tą sytuacją - uspokaja Paweł Jurek.

Ministerstwo Finansów zachęca do płacenia bezgotówkowo - kartą lub przez internet. To nie tylko wygoda, ale też higiena.

- Karta płatnicza czy kredytowa jest tylko nasza i tylko my mamy ją w rękach - mówi.

Klientów uspokaja również Narodowy Bank Polski. W komunikacie NBP informuje o wprowadzeniu dodatkowych instrumentów.

- Wprowadzamy operacje zasilające banki w płynność, tzw. operacje repo. Dostęp do tych operacji będzie rodzajem ubezpieczenia na wypadek pojawienia się potrzeby zasilania banków w płynność. Tego typu działania podjęło już wiele banków centralnych. Pierwszą operację repo przeprowadziliśmy 16 marca. Wdrożymy także na dużą skalę zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co zmieni długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym. Skutkiem tych operacji powinno być także utrzymanie płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych. Wprowadzimy kredyt wekslowy dla banków, który będzie umożliwiać refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego. Rekomendujemy także Radzie Polityki Pieniężnej istotne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz podniesienie oprocentowania rezerwy z 0,5% do poziomu stopy referencyjnej. Umożliwi to utworzenie dodatkowego bufora płynnościowego dla banków oraz obniży ich koszty z tytułu utrzymywania rezerwy - czytamy w komunikacie NBP.

Warto dodać, że niemal wszystkie banki funkcjonujące w Polsce zachęcają, by w związku z epidemią koronawirusa korzystać z płatności bezgotówkowej.