Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Po 22:00 nie będzie autobusu z Potkanowa na Ustronie?

wtorek, 24 marca 2020 13:27 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

W związku z koniecznością dostosowania kursowania autobusów komunikacji miejskiej do zmienionego zapotrzebowania na przewozy, od środy, czyli od 25 marca 2020 roku nastąpią zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej. Rozkłady sobotnie będą obowiązywały na liniach 1, 2, 4, 7, 9, 11, 13 i 25.

Podróżujący są zaniepokojeni głównie zmianami dotyczącymi linii 25. Problem zgłosili do redakcji Radia Plus Radom. W związku z planowanymi zmianami niektórzy podróżujący obawiają się, że po godz. 22:00 nie będą mieli możliwości dostania się z Potkanowa na Ustronie. Wiele osób o tej porze kończy pracę. O komentarz poprosiliśmy rzecznika prasowego Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.

- MZDiK w Radomiu zastanawia się, jak rozwiązać ten problem. Są dwie propozycje. Zmienić rozkład jazdy weekendowy linii 25, tak aby wszyscy, którzy pracują na Potkanowie mogli wrócić po 22:00 do swoich domów, czyli dostać się do centrum miasta i dalej. Druga propozycja jest taka, by można było się przesiąść w inny autobus. Na którą z tych opcji się zdecydujemy okaże się, ponieważ będziemy obserwować, jak to będzie wyglądało. Chcemy oczywiście dostosować to do potrzeb podróżujących. Liczymy się z tym, że w obecnej sytuacji, w dobie walki z koronawirusem, osoby podróżujące nie będą chciały przesiadać się do innego pojazdu. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w praktyce. Na pewno będziemy chcieli wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – zapewnił Dawid Puton rzecznik MZDiK w Radomiu.

UWAGA: Od 25.03.2020r. komunikacja miejska będzie funkcjonowała według następujących zasad (dotyczy dni powszednich!):

- dla linii 1, 2, 4, 7, 9 i 11 będą nadal obowiązywały rozkłady sobotnie  (zgodnie z ustaleniami obowiązującymi od dnia 18 marca 2020 roku);

- dla linii 13 będzie nadal obowiązywał rozkład sobotni, lecz z dodatkową obsługą strefy ekonomicznej  na Wośnikach (kursy o godzinach 5:11 z pętli Józefów / Szpital i 12:59 z pętli Firlej / Cmentarz zostaną  wydłużone do pętli Wośniki / Samorządowa, skąd będą odjeżdżać z powrotem o godzinach 6:05 i 14:10);

- dla linii 25 zostanie wprowadzony rozkład sobotni (ze względu na zawieszenie zajęć w szkołach - w tym  głównie na Wacynie, gdzie ta linia stanowiła podstawowy dojazd - częstotliwość kursów przez cały dzień  będzie wynosiła 40 minut, zamiast dotychczasowych 30 minut w godzinach szczytu i 40 minut poza nimi);

- dla linii 3, 5, 6, 8, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24 i 26 będą nadal rozkłady powszednie;- do obsługi linii 10 (z wyjątkiem niektórych kursów) i 17 zostaną skierowane autobusy wielkopojemne (w celu  możliwości utrzymywania większych odstępów pomiędzy pasażerami przy dojazdach i powrotach z pracy osób  zatrudnionych w firmach w strefie przemysłowej na Gołębiowie - przejazdy te odbywają się większymi grupami);- utrzymane zostanie zawieszenie kursowania linii 20, jeżdżącej wyłącznie w dni nauki szkolnej (zgodnie  z ustaleniami obowiązującymi od dnia 16 marca 2020 roku - kliknij tutaj, aby otworzyć w nowym oknie);- dla linii nocnych N1, N2, N3 będą nadal obowiązywały standardowe rozkłady jazdy (we wszystkie noce).

W soboty wszystkie linie będą kursowały według rozkładów sobotnich (na linii 13 łącznie z opisaną wyżej dodatkową obsługą strefy ekonomicznej na Wośnikach), a w niedziele i święta - według standardowych rozkładów niedzielnych.

Ograniczenia zostały wprowadzone po kilkudniowej obserwacji frekwencji pasażerów w pojazdach. Wybrane zostały tylko te linie, które kursują wyłącznie w granicach Radomia i na większości odcinków pokrywają się z trasami innych linii, jeżdżących nadal według rozkładów powszednich. Korekty nie objęły żadnej z linii, które wszystkimi albo jedynie wybranymi kursami wyjeżdżają poza granice miasta (na podstawie zawartych porozumień międzygminnych), aby nie odcinać na dłuższy okres często jedynego dojazdu do pracy w Radomiu pasażerom mieszkającym w tych okolicach.

MZDiK informuje, że z przyczyn technicznych w czasie obowiązywania podwójnych rozkładów jazdy (powszednich dla części linii oraz sobotnich dla wyżej wymienionych) tablice Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej nie będą pokazywały przewidywanych godzin odjazdów autobusów. Jest to spowodowane między innymi różnicami w czasach przejazdów między różnymi rodzajami dni. W aplikacji myBus należy pamiętać o sprawdzaniu rozkładów sobotnich w przypadku chęci skorzystania z którejś z wyżej wymienionych linii. Przepraszamy pasażerów za związane z tym niedogodności.

Inne zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Radomiu mogą być ewentualnie wprowadzane w przypadku konieczności dostosowania się do dalszych decyzji służb rządowych albo sanitarnych, związanych z koronawirusem.