Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

Wydarzenia

Drobni przedsiębiorcy cieszą się z odmrażania gospodarki, ale...

piątek, 17 kwietnia 2020 10:35 / Autor: Beata Okulińska
fot. pixabay
Beata Okulińska

Od najbliższego poniedziałku nieznacznie złagodzone zostaną ograniczenia obowiązujące handel. Więcej klientów będzie mogło przebywać w sklepie - czterech na jedną kasę (dotąd dwóch); w sklepach powyżej 100 m kw. będzie mogła przebywać jedna osoba na każde 15 m kw. Dodatkowo będziemy mogli przemieszczać się w celach rekreacyjnych, czyli uprawiać sporty i wychodzić na spacer, pod warunkiem jednak zachowania odpowiednich środków ostrożności. 

To nieznaczne poluzowanie dotychczasowych ograniczeń może wpłynąć na zwiększenie konsumpcji. Powinna być to zatem dobra informacja dla np. właścicieli małych sklepów. Czy drobni przedsiębiorcy cieszą się z tego, że rozpoczyna się "rozmrażanie" gospodarki? 

- Tak, ale obawy wciąż pozostają - mówi Aneta Czarnecka, właścicielka sklepu z żywnością. - Wirus nie zniknął, a my musimy pracować w bardzo trudnych dla nas warunkach. Z drugiej strony, jeśli nie będziemy pracować, nie będziemy zarabiać, a przecież każdy z nas ma zobowiązania finansowe.

Pani Aneta już na początku ogłoszenia w Polsce epidemii ograniczyła swoją działalność. W tej chwili nie prowadzi tradycyjnego handlu. Kupujący przyjeżdżają do sklepu tylko po odbiór zamówionego przez Internet czy telefon towaru. Od najbliższego poniedziałku właścicielka otworzy jednak sklep.

- Na razie ograniczę godziny pracy i możliwość poruszania się klientów po sklepie. Chodzi nie tylko o moje bezpieczeństwo, ale i moich klientów - mówi Aneta Czarnecka. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Trudno teraz podejmować jakieś konkretne decyzje. Najlepiej by było, gdyby powróciła normalność, ale na to na razie nie mamy co liczyć.

W drugim etapie sklepy budowlane mają być czynne w weekendy; otwarte mają być, choć w ograniczonym zakresie, niektóre hotele i miejsca noclegowe oraz niektóre instytucje kultury. To czy i kiedy nastąpi II etap "odmrażania" polskiej gospodarki zależy jednak od sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Posłuchaj rozmowy z Anetą Czarnecką, właścicielką sklepu "Nasze Kasze":