Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Śnieżna
Dziś jest: 05 sierpnia 2020

Wydarzenia

Pomóż tworzyć archiwum pandemii

wtorek, 28 kwietnia 2020 16:53 / Autor: Michał Kaczor
fot. Archiwum Państwowe
Michał Kaczor

Archiwum Państwowe szuka osób, które pomogą tworzyć archiwum pandemii. Chodzi o wszelkiego rodzaju dokumentację dotyczącą obecnej sytuacji.

Celem akcji „Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-)” jest stworzenie dokumentacji odnośnie obecnej sytuacji.

Uczestnikiem akcji może zostać każdy - osoby prywatne, stowarzyszenia, fundacje, instytucje, organizacje, wspólnoty społeczne.

- Każdy, kto zechce podzielić się swoimi doświadczeniami i refleksjami w postaci dokumentacji powstałej zarówno w formie tradycyjnej, jak i elektronicznej. Zapiski, notatki, pamiętniki, dzienniki, ulotki, zdjęcia, memy, blogi, vlogi, nagrania audio i wideo, inne formy medialne i materiały publikowane na stronach internetowych to cenne źródła dokumentujące zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, społecznym, kulturalnym i zawodowym – czytamy w komunikacie Archiwum Państwowego.

Do udziału w akcji zachęca dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

- Apeluję do państwa, abyście zechcieli podzielić się z archiwami wszystkim, co w czasie epidemii zgromadziliście wokół siebie. Dokumentem czy świadectwem historycznym może być wszystko – mówi dr Paweł Pietrzyk.

Efektem akcji będzie kolekcja dokumentacji z „czasów zarazy”, stworzona przy współudziale całego społeczeństwa.

Przekazane materiały zostaną udostępnione w serwisie Szukaj w Archiwach (www.szukajwarchiwach.gov.pl), gdzie każdy będzie mógł je przeglądać w formie online.

W akcji biorą udział 33 archiwa państwowe, ich 39 oddziałów w całej Polsce oraz Naczelna

Szczegóły akcji znajdziecie TUTAJ.

Zapraszamy do nas: