Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Tomasz z Akwinu, prezbiter i doktor Kościoła
Dziś jest: Czwartek, 28 stycznia 2021

RADOM

Mazowiecy policjanci podzielą się osoczem

czwartek, 26 listopada 2020 10:57 / Autor: Monika Nowakowska
foto: KWP/Radom
Monika Nowakowska

Funkcjonariusze i pracownicy policji, którzy pokonali koronawirusa oddają osocze - mundurowi odpowiedzieli na apel szefa mazowieckich policjantów. Chęć oddania osocza wyraziło 140 ozdrowieńców.

Ponad 140 policjantów i pracowników policji garnizonu mazowieckiego, którzy przeszli koronawirusa zgłosiło chęć oddania osocza, by ratować innych. To odpowiedź na apel komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, nadinsp. Michała Ledziona, który wystąpił z inicjatywą pomocy chorym na COVID-19.

Rosnąca liczba zachorowań na koronawirusa wystawia na próbę służby, w tym mazowieckich policjantów, które od kilku miesięcy, każdego dnia walczą o ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii i w konsekwencji pokonanie tego groźnego patogenu.

Funkcjonariusze i pracownicy policji postanowili wesprzeć te działania oddając osocze, które pomaga w procesie leczenia osób zarażonych COVID-19. Osocze ozdrowieńców zawiera bowiem przeciwciała, które mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Terapia oparta na przetoczeniach osocza rekonwalescentów chorób zakaźnych była skutecznie stosowana u pacjentów zakażonych wirusem EBOLA, koronawirusem SARS, wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1).

Zawarte w osoczu przeciwciała do wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19, po przetoczeniu mają za zadanie zblokować namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chęć oddania osocza, po apelu komendanta wyraziło już 70 ozdrowieńców. Kolejne ponad 70 osób, u których właśnie mija okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów także zadeklarowało włączenie się w inicjatywę szefa mazowieckich policjantów.

Osoby, które przeszły chorobę i chcą się podzielić z potrzebującymi osoczem mogą kontaktować się telefonicznie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu oraz Warszawie, gdzie w czasie rozmowy telefonicznej przeprowadzona zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin oraz miejsce jego pobrania.

Ministerstwo Finansów przypomina także, iż ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID-19 mogą, tak jak krwiodawcy, odpisać specjalną ulgę w PIT. Ulga wynosi 130 zł na 1 litr oddanej krwi czy osocza.