Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leander, biskup
Dziś jest: Sobota, 27 lutego 2021

RADOM

Mężczyzna uratowany przed zamarznięciem

wtorek, 19 stycznia 2021 11:19 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: Straż Miejska w Radomiu
Elżbieta Warchoł

Strażnicy miejscy uratowali mężczyznę, który mroźną noc chciał spędzić we wraku samochodu.

W związku z panującymi siarczystymi mrozami funkcjonariusze Straży Miejskiej w Radomiu częściej niż zwykle kontrolują miejsca przebywania osób bezdomnych, ogródki działkowe, pustostany, wiaty śmietnikowe, kanały ciepłownicze itp. W 18.01.2021 o godzinie 19:15 dyżurny Straży Miejskiej w Radomiu otrzymał anonimowe zgłoszenie, że w głębi podwórka posesji u zbiegu ulic Słowackiego i Średniej może przebywać osoba bezdomna - informuje Straż Miejska w Radomiu. Dyżurny natychmiast skierował w miejsce zgłoszenia patrol Referatu Administracyjno – Porządkowego. Strażnicy kontrolując posesję na ulicy Słowackiego / Średnia, potwierdzili zgłoszenie. Na podwórku we wraku samochodu stwierdzono leżącego około 60 letniego mężczyznę. Mężczyzna wyglądał na bardzo wyziębionego. Strażnicy otworzyli drzwi pojazdu i mężczyzna „dosłownie” z niego wypadł - relacjonuje Straż Miejska w Radomiu. Był bardzo osłabiony, wychłodzony, mało ruchliwy, kontakt z nim był bardzo utrudniony, nie był już w stanie odpowiadać na pytania. Strażnicy nie wyczuwali od niego woni alkoholu. Patrol natychmiast powiadomił Ratownictwo Medyczne, a bezdomnego okrył kocami, by go ogrzać. Pogotowie ratunkowe po zbadaniu mężczyzny przewiozło go do szpitala na Józefowie.

Straż Miejska w Radomiu dziękuje zgłaszającemu za czujność, wrażliwość, a przede wszystkim za zgłoszenie miejsca przebywania osoby bezdomnej. Dzięki takiej postawie jesteśmy w stanie pomóc osobom będącym w stanach zagrożenia zdrowia lub życia - dziękują strażnicy miejscy.

Straż Miejska apeluje! W przypadku stwierdzenia osób mogących znajdować się w stanach zagrożenia zdrowia i życia należy reagować natychmiast powiadamiając telefonicznie dyżurnego Straży Miejskiej w Radomiu pod bezpłatnym numerem telefonu 986 lub operatora CPR pod bezpłatnym numerem 112, co pozwoli na podejmowanie szybkich i skutecznych interwencji. W okresie zimowym, a zwłaszcza w mroźne dni bądźmy wrażliwi szczególnie na osoby starsze, samotne, niepełnosprawne i bezdomne, przebywające w miejscach zagrażających ich zdrowiu i życiu - aoeluje do radomian Staż Miejska.

W Radomiu działają domy dla bezdomnych, które udzielają schronienia i pomocy osobom bezdomnym oraz skupiają się na zapewnieniu jednego gorącego posiłku dziennie oraz niezbędnej odzieży.