Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci męczennicy Poncjan, papież, i Hipolit, prezbiter
Dziś jest: Sobota, 13 sierpnia 2022

RADOM

Ile "kopciuchów" na Mazowszu? Trwa liczenie

środa, 29 czerwca 2022 10:26 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Deklaracje złożyło dotychczas zaledwie 38% mieszkańców Radomia - 30 czerwca upływa termin, w którym właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek zgłoszenia źródła ogrzewania. Celem stworzenia ewidencji jest poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. 'kopciuchów'.

Do tej pory, jak podaje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, z obowiązku tego wywiązało się 38% mieszkańców Radomia plasując się na 258 pozycji spośród 314 gmin miejskich i wiejskich w woj. mazowieckim.

Radom od lat walczy o czyste powietrze. Gmina dopłaca do wymiany starych pieców węglowych na nowe, ekologiczne rozwiązania. - Do wymiany jest jeszcze ok. 10 tys. pieców węglowych - mówi wiceprezydent Jerzy Zawodnik:

Mimo próśb, kontroli i kar, w piecach niestety wciąż spalane są odpady. - Ciemny, gęsty dym z komina, a czasem gryzący zapach to znak, że w pobliżu ktoś wypala w piecu śmieci - mówi zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor:

W sezonie jesienno-zimowym kontrole prowadzone były niemal codziennie, głównie w dzielnicach, gdzie przekraczane są normy jakości powietrza. W walce z trucicielami strażnikom pomagał dron, wyposażony w urządzenia pomiarowe. W 2020 roku strażnicy przeprowadzili 748 kontroli a w 2021 roku 661 - dodaje Grzegorz Sambor:

Do tej pory udało się zlikwidować około 1300 palenisk węglowych. Szacuje się, że w mieście jest jeszcze około 10 tys. kopciuchów.

Urząd Miejski w Radomiu informuje, że deklaracje można składać w Biurze Obsługi Mieszkańca przy ul. Kilińskiego  do godziny 17.30.