Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Zyta, dziewica
Dziś jest: Sobota, 27 kwietnia 2024

RADOM

Radom: Jaki był 2022 rok?

sobota, 31 grudnia 2022 08:19 / Autor: Magdalena Król
Magdalena Król

Wybuch wojny na Ukrainie i pomoc uchodźcom, uroczystość czepkowania absolwentów studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo czy otwarcie rehabilitacji dziecięcej - to jedne wielu wydarzeń, które miały miejsce w 2022 roku.

Rok 2022 obfitował też w wiele rocznic: jubileusz 100-lecia powstania Miejskiej Biblioteki Puiblicznej oraz 70-lecia Młodzieżowego Domu Kultury. Jubileusz 110-lecie obchodziło również Liecum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

STYCZEŃ

1. Minął rok ze szczepieniami przeciwko Covid-19 (dane w informacji obowiązują na poniedziałek, 03 stycznia 2022)

Minął rok od podania w Polsce pierwszej szczepionki przeciw COVID-19. Od tego czasu chętnym wstrzyknięto już ponad 46 mln dawek preparatów Pfizera, Moderny, AstraZeneki i Johnson & Johnson. Do 3 stycznia 2022 roku w Radomiu z możliwości ochrony przed koronawirusem skorzystało ponad 111 606 osób, czyli ponad 53%.

LUTY

1. Zawaliła się kamienica przy ul. 25 Czerwca

17 lutego po godzinie 15:00 Zawaliła się kamienica przy skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Waryńskiego. - Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy ustalili, że najprawdopodobniej w wyniku robót ziemnych wokół budynku i w podwórku kamienicy zawaliły się dwa mieszkania. Cztery osoby ewakuowały się przed naszym przybyciem, a strażacy ewakuowali także dwoje innych mieszkańców - poinformował kapitan Dominik Szymczyk z radomskiej straży pożarnej.

2. Rektor UTH z nagrodą ministra Czarnka

Rektor Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu prof. dr hab. Sławomir Bukowski podczas uroczystej Gali Nauki Polskiej został nagrodzony przez Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka za działalność organizacyjną.

Nagroda dla rektora UTH została przyznana za rozszerzanie współpracy międzynarodowej na rzecz podnoszenia jakości badań naukowych, prac rozwojowych, ksztacenia lub wspierania rozwoju gospodarczego lub spoecznego regionu lub kraju, rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

3. Radom solidarny z Ukrainą! Ogromna manifestacja w centrum miasta

Wyrazy wsparcia, ostry sprzeciw wobec agresji Rosji i chwile wzruszenia - tak wyglądała manifestacja wspierająca Ukrainę. Radomianie okazali solidarność na placu Corazziego. W manifestacji wzięli udział radomianie, ale także Ukraińcy mieszkający w mieście. Viktoria Parczenko przypomniała, że wojna na Ukrainie tak naprawdę trwa od 8 lat.

- Wojna trwa 8 lat. Jestem dumna, jak widzę polską solidarność. Jestem dumna, że jestem częścią tego kraju. Pamiętajcie, że wszystko, co Polacy robią, zostanie - powiedziała.

MARZEC

1. Radom pomaga uchodźcom

Do uruchomionego w Kamienicy Deskurów punktu pomocy każdego dnia zgłaszali się zarówno darczyńcy i wolontariusze, jak i osoby, które potrzebowały wsparcia. Pierwsza zbiórka darów z Radomia trafiła do ukraińskiego miasta Winnica. Trafiły tam ponad 2 tony leków, środków opatrunkowych i innych artykułów medycznych.

Punkt pomocy w Kamienicy Deskurów był czynny codziennie, przez 7 dni w tygodniu w godz. 10.00-20.00.

– Punkt powstał po to, by łączyć potrzebujących pomocy z tymi, którzy taką pomoc mogą zaoferować. Prosimy wszystkich darczyńców o śledzenie informacji na miejskim facebooku oraz na stronie www.radomdlaukrainy.pl, gdzie na bieżąco informujemy o tym, co w danej chwili jest najbardziej potrzebne. Bardzo dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym i wolontariuszom, którzy włączyli się w pomoc dla obywateli Ukrainy. Dzięki temu nikt nie został bez pomocy - mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Ulotki i plakaty zostały wydrukowane. Informacje są podane w języku polskim i ukraińskim.

2. Duży awans pułkownika Łukasza Baranowskiego

Od 4 kwietnia pułkownik Łukasz Baranowski pracuje w dowództwie głównym WOT. Płk Łukasz Baranowski jest szefem oddziału współpracy cywilno-wojskowej w dowództwie głównym WOT.

- To dla mnie ogromny awans. Czuję się zaszczycony, że przełożeni docenili moje dotychczasowe zaangażowanie w rozwój wojsk obrony terytorialnej na ziemi radomskiej - mówi ppłk Łukasz Baranowski.

KWIECIEŃ

1. 650 dzieci z Ukrainy uczy się w radomskich szkołach

Dzieci ukraińskich uchodźców wojennych zaczęły uczęszczać do przedszkoli i szkół na terenie Radomia. W kwietniu było 650 uczniów z Ukrainy, którzy do Polski przybyli po 24 lutego. W przyjmowaniu dzieci ukraińskich do szkół nie było żadnych ograniczeń i przyjmowane były tak samo jak dzieci polskie.

2. Adam Duszyk szefem radomskiego PSL

Wyboru dokonano w czasie miejskiego zjazdu. Wcześniej funkcję prezesa radomskiego PSL-u pełnił Józef Bakuła. 25 kwietnia wybrano nowego szefa. Został nim Adam Duszyk.

- Z całego serca dziękuję za ogromny kredyt zaufania, który dostałem. To duża odpowiedzialność przewodniczyć organizacji politycznej o tak wspaniałych tradycjach. Mam nadzieję, że podołam nowym wyzwaniom - mówi Adam Duszyk, który został prezesem Zarządu Miejskiego PSL w Radomiu.

MAJ

1. Pierwsze klucze do mieszkań przy Tytoniowej już odebrane

W piątek, 13 maja, odbyło się oficjalne oddanie do użytku bloków przy ul. Tytoniowej, wybudowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Pierwsi lokatorzy otrzymali klucze do mieszkań. W Radomiu ramach programu Mieszkanie Plus powstały 124 mieszkania.
Budowa osiedla trwała nieco ponad dwa lata. Przypomnijmy, że miasto przekazało teren, na którym powstało osiedle, a jego budowę sfinansował Fundusz Mieszkań dla Rozwoju. Na liście najemców dominują mieszkańcy Radomia, którzy stanowią niemal 80% wnioskujących. Ponad połowa to osoby pomiędzy 30. a 40. rokiem życia.

2. Grot z Radomia trafi do Afryki

Fabryka Broni z Radomia dostarczy karabinki MSBS GROT do jednego z państw Afryki Wschodniej. Kontrakt podpisała Polska Grupa Zbrojeniowa.

- Karabinek dołącza do puli produkowanego przez nas uzbrojenia, które trafiło na wyposażenie zagranicznych sił zbrojnych. Intensywnie pracujemy nad projektami eksportowymi, czego najlepszym dowodem jest zawarta właśnie umowa. Chciałbym podziękować wszystkim zaangażowanym stronom, a przede wszystkim zarządowi i pracownikom radomskiej Fabryki Broni, bowiem spod ich ręki wyszedł jeden z najlepszych na świecie karabinków w swojej klasie – powiedział Sebastian Chwałek, prezes zarządu PGZ S.A.

3. Karetka dla pacjentów z otyłością w Radomiu

Tabor pogotowia ratunkowego w Radomiu powiększył się o nowy specjalistyczny ambulans, przeznaczony do transportu chorych z otyłością. To drugi tej klasy pojazd w województwie mazowieckim. Ratownicy medyczny przyznali, że w pracy spotykają się z osobami ważącymi nawet ponad 300 kilogramów. Koszt zakupu karetki bariatrycznej wyniósł ok. 800 tysięcy złotych. Środki na zakup karetki przekazał Samorząd Województwa Mazowieckiego mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski:

CZERWIEC

1. Młodzieżowy Dom Kultury w Radomiu ma 70 lat!

Podczas jubileuszu zaprezentowali się najbardziej utalentowani wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury. Obchody 70-lecia zapoczątkowała parada, która przeszła przez ul. Żeromskiego, plac Corazziego i park Kościuszki.

- MDK co roku prezentuje dorobek swoich wychowanków, a ten koncert jest wyjątkowy, bo z tytułu 70. rocznicy powstania - mówi Dorota Sokołowska, wicedyrektor MDK w Radomiu.

Koncert był też okazją do zaprezentowania szerokiej oferty zajęć prowadzonych w MDK.

2. 100 lat Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu!

Były wyróżnienia i dyplomy dla zasłużonych, gratulacje i życzenia od gości, a wśród nich posłowie, samorządowcy, władze miasta i przedstawiciele instytucji oświatowo-kulturalnych. Podczas gali nagrodę pieniężną przekazała Katarzyna Kalinowska wiceprezydent Radomia. Medal Pro Mazovia od Marszałka Mazowsza wręczył Rafał Rajkowski wicemarszałek.

Historia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu rozpoczyna się 16 czerwca 1922 r., stało się to z inicjatywy pierwszej w Polsce (a być może nawet w Europie) przewodniczącej Rady Miejskiej – Marii Kelles-Krauz. Dziś po 100 latach przewodniczącą jest także kobieta Kinga Bogusz

Podczas gali wręczono jubileuszowe medale byłym i dotychczasowym Bibliotekarzom, tym pracującym ponad 40 lat, ale także byłym dyrektorom. Bibliotekarzem roku 2022 został Dariusz Wróbel - bibliotekarz Filii nr 6 MBP w Radomiu. Wśród wieloletnich bibliotekarek jest Anna Pruska - Bibliotekarz Roku 2021.

LIPIEC

1. "Czepki na głowę" - mamy nowe pielęgniarki

To była pierwsza taka uroczystość w historii Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu. Mowa tu o czepkowaniu absolwentów studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo. 30 osób odebrało uprawnienia do wykonywania zawodu. W lipcu na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu odbyła się uroczystość czepkowania. Podczas tej ceremonii absolwentom studiów pielęgniarskich mentorzy nałożyli czepek jako symboliczny znak ukończenia studiów na poziomie I stopnia, otrzymania tytułu licencjata pielęgniarstwa, co upoważnia do podjęcia pracy w zawodzie pielęgniarki, a tym samym otrzymania prawa wykonywania zawodu.

2. Stopień generalski dla komendanta mazowieckiej policji

Waldemar Wołowiec, komendant mazowieckiej policji został awansowany na stopień nadinspektora. Uroczystość odbyła się w czasie centralnych obchodów Święta Policji. Nominacje generalskie wręczył prezydent Andrzej Duda. Na stopień nadinspektora zostało awansowanych sześciu oficerów policji, w tym Waldemar Wołowiec, komendant mazowieckiej policji.

3. Nowy komendant radomskiej straży pożarnej

St. bryg. Bartosz Musiał został nowym komendantem radomskiej straży pożarnej. Oficjalne przejęcie obowiązków komendanta odbyło się 30 lipca. Akt mianowania przekazał nadbryg. Jarosław Nowosielski, mazowiecki komendant wojewódzki.

Komenda Miejska PSP w Radomiu zabezpiecza operacyjnie obszar miasta Radomia oraz powiatu radomskiego o łącznej powierzchni 1642 km2. Pod względem zajmowanej powierzchni powiat radomski jest jednym z największych w województwie mazowieckim.

4. Lek na SMA jest podawany w Radomiu

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym już podawany jest lek na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni. To jeden z najdroższych leków świata. Rdzeniowy zanik mięśni to choroba genetyczna. Za jej powstanie odpowiada brak genu SMN1, który jest odpowiedzialny za pracę neuronów zapewniających prawidłowe funkcjonowanie mięśni i ruchu. Choroba powoduje postępującą i nieodwracalną utratę tych neuronów, co wpływa na czynność mięśni i problemy nawet z najbardziej podstawowymi czynnościami, takimi jak połykanie czy oddychanie. Jeszcze niedawno chorzy na SMA cierpieli z tego powodu na całkowitą niewydolność oddechową. Teraz dzięki odpowiedniej terapii proces można znacznie spowolnić.

SIERPIEŃ

1. Muzeum Historii Radomia już otwarte!

Muzeum Historii Radomia zostało otwarte w sobotę, 13 sierpnia. Starania o powstanie muzeum trwały od prawie 100 lat! 4 lata temu decyzję o powstaniu placówki podjął marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik. Remont zabytkowych kamienic Gąski i Esterki oraz przygotowanie ekspozycji kosztowały ponad 16 mln 300 tys. złotych. Uroczystość otwarcia Muzeum Historii Radomia połączona była z piknikiem historycznym na Rynku Miasta Kazimierzowskiego. 

2. Z Radomia do Kopenhagi, Rzymu i Paryża. Pierwsze loty już w marcu 2023 roku

Dobre wieści dla podróżujących z Radomia. PLL LOT pierwszym regularnym przewoźnikiem dla lotniska Warszawa - Radom! Na przełomie marca i kwietnia 2023 roku polecimy z lotniska w Radomiu do Kopenhagi, Paryża i Rzymu. Wszystkie rejsy będą obsługiwane przez polskiego narodowego przewoźnika – PLL LOT. Loty będą odbywały się regularnie trzy razy w tygodniu i planowane są boeingami 737-800.

3. Umowa na organizację AIR SHOW - podpisana!

Porozumienie w sprawie organizacji Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW w Radomiu w 2023 roku zostało podpisana w sobotę, 27 sierpnia na lotnisku na Sadkowie.

Uroczystość zbiegła się z piknikiem wojskowym z okazji Święta Lotnictwa i 90 lecia Lotnictwa Wojskowego na Ziemi Radomskiej, który 27 sierpnia został zorganizowany na lotnisku na Sadkowie. Oficjalnie potwierdzono termin pokazów, które odbędą się 26 i 27 sierpnia 2023 roku. Będzie im towarzyszyło hasło: Niezwyciężeni w przestworzach. Zaproszenia zostały wysłane do 24 krajów, Czesi i Słowacy już potwierdzili swój udział w pokazach.

WRZESIEŃ

1. Centrum Rehabilitacji rusza pełną parą

Nowe sale, specjalistyczny sprzęt i leczenie pod nadzorem wykwalifikowanej kadry. Przy Radomskim Szpitalu Specjalistycznym oficjalnie zostało otwarte Centrum Rehabilitacji.

Budynek miał być otwarty dwa lata temu, ale wszystko pokrzyżowała pandemia. Obiekt służył do tej pory jako szpital covidowy.

- To historyczny moment. Dzięki tej inwestycji radomscy pacjenci otrzymają kompleksową pomoc, jeśli chodzi o rehabilitację. To nowa jakość - mówi prezydent Radosław Witkowski.

 

2. Wojska Obrony Terytorialnej świętują 5-lecie powstania

27 września jest szczególnym dniem dla żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej - w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego żołnierze WOT obchodzą swoje święto.

Budowa WOT postępowała etapowo. 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej powstała 4 kwietnia 2017 roku. W lutym 2018 roku przyjęła wyróżniającą nazwę „Mazowiecka” i otrzymała imię rotmistrza Witolda Pileckiego. We wrześniu 2020 roku Brygada otrzymała sztandar. W skład 6MBOT wchodzą cztery Bataliony Lekkiej Piechoty: w Książenicach, Radomiu, Nowym Mieście nad Pilicą i Pomiechówku oraz samodzielne kompanie: logistyczna, dowodzenia, saperów i szkolna. Służbę w 6MBOT pełni około 2 000 żołnierzy.

3. Pierwszy w Radomiu pumptrack

Na Borkach został otwarty pierwszy w Radomiu pumptrack. Inwestycja została zrealizowana z Budżetu Obywatelskiego. Na torze swoje umiejętności mogą sprawdzić rowerzyści, rolkarze, a także użytkownicy hulajnóg. Przeszkody są różnej trudności.

- Mamy przyjemność otworzyć pierwszy w Radomiu pumptrack. On ma pomagać w spędzaniu wolnego czasu - mówi prezydent Radosław Witkowski.

PAŹDZIERNIK

1. 110 lat "Kochanowskiego" w Radomiu

VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kochanowskiego w Radomiu ma 110 lat. W sobotę odbyły się uroczystości jubileuszowe. Główne obchody uroczystości rozpoczęły się o godzinie 09:00 w Katedrze pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Kolejna część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Jubileusz studziesięciolecia VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu to dla dyrektora, pracowników oraz uczniów to ważne wydarzenie.

2. Międzynarodowy certyfikat dla Radomskiego Centrum Onkologii 

To potwierdzenie wysokiego poziomu leczenia. Radomskie Centrum Onkologii otrzymało certyfikat Breast Cancer Unit. Przyznanie certyfikatu oznacza, że placówka spełnia wymogi Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (SIS). To także potwierdzenie najwyższego poziomu leczenia nowotworów piersi.

- Oznacza to, że pacjentkami zajmuje się wyselekcjonowana, bardzo doświadczona grupa fachowców. Każdy pacjent ma koordynatora, który od początku ma z nim kontakt, planuje z nim leczenie, diagnostykę i cały czas jest dostępny - mówi Dorota Ząbek, dyrektor Radomskiego Centrum Onkologii.

LISTOPAD

1. Ulica Wolność w Radomiu oddana do użytku

Zakończyła się przebudowa ulicy Wolność w Radomiu. Nowa nawierzchnia została ułożona odcinku od Reja do Wernera oraz na ulicy Warzywnej. Inwestycje udało wykonać się w ciągu ośmiu miesięcy. W ramach inwestycji przebudowano chodnik oraz wloty w ulice Inżynierską i Grochową. Projekt obejmował też budowę nowej kanalizacji deszczowej oraz montaż oświetlenia.

- To odcinek o długości ponad 500 metrów. Inwestycja kosztowała 4 mln 700 tysięcy złotych - mówi prezydent Radosław Witkowski.

2. Tłum wiernych pożegnał śp. dr Lucynę Wiśniewską

- Już nie będziemy mogli do Niej zadzwonić. Już nas nie pokieruje w sposób zauważalny do kogoś innego - mówił w homilii podczas Mszy św. pogrzebowej bp Marek Solarczyk. Ponad 3 tysiące wiernych żegnało zmarłą tragicznie dyr. radomskiego sanepidu, dr Lucynę Wiśniewską.

Przypomnijmy, że Śp. Lucyna Wiśniewska zmarła 30 października w wypadku samochodowym w Modrzejowicach w gm. Skaryszew.

W ostatnim pożegnaniu zmarłej towarzyszyli licznie zgromadzeni: rodzina i przyjaciele, koleżanki i koledzy z ław poselskich, władze miasta i samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych i kościelnych, instytucji z Radomia i regionu, środowiska medycznego i pielgrzymi. W Liturgii wzięło udział ponad 3 tys. wiernych oraz ok. 50 kapłanów z diecezji radomskiej.

3. Bal Seniora wrócił po pandemicznej przerwie

Ponad pięćset osób bawiło się podczas IV Balu Seniora w Radomiu, który odbył w hali Radomskiego Centrum Sportu. Bal rozpoczął się od tradycyjnego poloneza, a później przez wiele godzin goście bawili się przy polskich i zagranicznych przebojach. Zgromadzonych seniorów przywitał prezydent Radomia Radosław Witkowski:

GRUDZIEŃ

1. Ukraińska firma utworzyła zakład w Radomiu

Inwestor zainwestuje w naszym mieście 10 mln złotych i utworzy 150 nowych miejsc pracy. W grudniu odbyło się przekazanie hali i wręczenie decyzji o wsparciu dla ukraińskiej firmy. Łączny koszt prac modernizacyjnych to ponad 25 mln złotych. Powierzchnia zabudowy budynków wchodzących w skład kompleksu produkcyjnego to ok. 38 tys. metrów kwadratowych. W budynkach wynajmuje powierzchnie 7 firm.
Natalia Shutova z ukraińskiej firmy poinformowała, że firma działa na rynku od 25 lat. W Charkowie zatrudniała ok. tysiąc osób. W Radomiu będzie chciała zatrudnić 150 pracowników. - Dziękuję Polsce za przyjęcie naszej firmy. Mamy nadzieję na dalszy rozwój. Polska jest z nami. Cieszymy się z tego – mówiła Natalia Shutova dodając, że Radom został wybrany przypadkiem. - To było pierwsze miasto, w którym zatrzymaliśmy się po wyjechaniu z Ukrainy.

2. Orliki wróciły do domu!

Samoloty PZL-130 Orlik wróciły do 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Przez trzy lata stacjonowały w Dęblinie. Przeniesienie Orlików z Radomia do Dęblina było spowodowane przebudową radomskiego lotniska. Dziś samoloty oficjalnie wróciły do swojej macierzystej bazy.

- Chciałoby się rzec "witajcie w domu", ale przecież wy cały czas tutaj byliście, tylko bez swoich statków. To był długi czas na powrót Orlików do Radomia, ale też ważny dla 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego, która uległa modernizacji. Jestem przekonany, że współużytkowanie będzie z korzyścią dla systemu bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, ale też szkolenia podchorążych lotniczej akademii wojskowej - mówi Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

3. Znieczulenie zewnątrzoponowe dla rodzących w szpitalu na Józefowie

Jako pierwszy w Radomiu i okolicach Mazowiecki Szpital Specjalistyczny oferuje prowadzenie porodu w znieczuleniu zewnątrzoponowym, który jest finansowany przez NFZ. Jest to znieczulenie miejscowe, które blokuje odczuwanie bólu, a bolesne skurcze porodowe łagodnieją z minuty na minutę.

- Przyszłe mamy, chcąc bez bólu urodzić swoje pociechy, nie muszą wyjeżdżać z miasta – wszystko mają zapewnione w naszym Klinicznym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym. Jest to procedura, którą udało nam się wprowadzić, dzięki uprzejmości dyrekcji i kolegów anestezjologów, bo organizacyjnie nie jest to proste. Cieszymy się razem z pacjentkami, kiedy są uśmiechnięte. Sam poród przebiega sprawniej - mówi kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego dr n. med. Leszek Gmyrek.