Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Świtała
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024

RADOM

Półtora rocznika pójdzie do szkół średnich

środa, 25 stycznia 2023 11:14 / Autor: Monika Nowakowska
foto: JDębski/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Półtora rocznika znów idzie do szkół średnich. O miejsca w liceach ogólnokształcących, technikach i szkołach zawodowych będzie się ubiegać ok. 3 tys. 800 absolwentów szkół podstawowych. Czy szkoły średnie w Radomiu są przygotowane na przyjęcie wszystkich?

Zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc to zadanie samorządu, który jest odpowiedzialny za ustalenie sieci szkół na danym terenie. Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych będą mieli do wyboru licea, technika i szkoły branżowe. Ci, którzy z różnych powodów nie dostaną się do wymarzonej szkoły będą mogli skorzystać z oferty kilku placówek, w których utworzone zostaną dodatkowe klasy.

Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska uspokaja, że podobnie jak w zeszłym roku i w tym starczy miejsc dla wszystkich. - Na pewno ilość miejsc, którą przygotujemy w naszych szkołach ponadpodstawowych będzie większa niż ilość absolwentów, którzy będą aplikowali do tych szkół. Także tu uspokajam - mówi wiceprezydent:

W ostatnim naborze do szkół średnich wystartowało półtora rocznika. Ósme klasy kończyły wtedy nastolatki urodzone w 2007 roku oraz w pierwszej połowie 2008 roku, które podstawówki zaczęły jako sześciolatki - łącznie 2,7 tys. uczniów z Radomia i podobna liczba z sąsiednich powiatów. W efekcie zaostrzyła się walka o miejsce w najlepszych szkołach. - Żeby stać się uczniem tych topowych, wiodących liceów ogólnokształcących trzeba będzie mieć bardzo dobrze zdany egzamin ósmoklasisty i bardzo dobre świadectwo ukończenia szkoły podstawowej - dodaje:

By dostać się do Chałubińskiego trzeba było mieć co najmniej 170 punktów, niewiele mniej musieli mieć ci, którzy wybierali Czachowskiego czy Elektronika. Dość wysoki próg musieli też pokonać uczniowie, którzy chcieli dostać się do I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu - chwali dyrektor placówki Agnieszka Scieglińska:

- To wszystko zależy od danego oddziału. Ogólnie, minimalny próg wynosił 130 punktów, ale np. w klasie biochemicznej - 160 - tłumaczy dyrektor. Wysokość wymaganych minimalnych progów zależy też od zdawalności egzaminów w Polsce, więc te progi się zmieniają - uspokaja.

I LO im. Mikołaja Kopernika od lat cieszy się dużą popularnością. Po konsultacjach z Radą Pedagogiczna ustalono, ze szkoła przyjmie 3 klasy. - Tyle, ile oddajemy, tyle przyjmiemy - dodaje Agnieszka Ścieglińska

Dla tych, którzy z różnych powodów nie dostali się do wymarzonej szkoły utworzone zostaną dodatkowe klasy w VII, XII i XIII LO oraz szkołach zawodowych - dodaje wiceprezydent:

Najważniejszym elementem w rekrutacji do szkoły średniej jest egzamin ósmoklasisty. Zostanie on przeprowadzony 23–25 maja, a termin dodatkowy wyznaczono na 12–14 czerwca. O wynikach uczniowie zostaną poinformowani na początku lipca.