Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Zygmunt, król i męczennik
Dziś jest: Czwartek, 02 maja 2024
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 240.

RADOM

Matury 2023 rozpoczęte

czwartek, 04 maj 2023 10:51 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Ponad 2 i pół tysiąca absolwentów liceów i techników, dla których Gmina Miasta Radomia jest organem prowadzącym przystąpiło dziś do egzaminu dojrzałości. Maturalny maraton rozpoczął się egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym, w piątek przyjdzie kolej na język angielski, a w poniedziałek – matematykę.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 23 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. W czwartek, 4 maja o godzinie 9.00 maturzyści przystąpili do obowiązkowego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Maturzyści z III LO im. Dionizego Czachowskiego w Radomiu przyznają, że są pełni optymizmu:

W piątek, 5 maja maturzyści zmierzą się z językiem angielskim na poziomie podstawowym, a w poniedziałek, 8 maja – z matematyką na poziomie podstawowym.

Zanim absolwenci zasiedli przy stolikach, szkoły sprawdzili... strażnicy miejscy i pracownicy ochrony ze specjalnie przeszkolonym psem do wykrywania materiałów wybuchowych. Prowadzili oni rozpoznanie pirotechniczne, którego celem było wyeliminowanie fałszywych alarmów bombowych, a co za tym idzie, ewakuacji szkół i przerwania matur.

Takie dmuchanie na zimne wynika z doświadczenia: w poprzednich latach do szkół docierały fałszywe informacje o podłożonych ładunkach wybuchowych.

Wśród tegorocznych maturzystów będzie pierwszy rocznik absolwentów czteroletnich liceów ogólnokształcących, którzy uczyli się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia ogólnego i będzie zdawać egzamin w nowej formule (tzw. Formuła 2023). Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna to około 158,4 tys. abiturientów.

Z kolei tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik kończący czteroletnie technikum, uczący się według starej podstawy programowej. Będą oni zdawać maturę w starej formule (tzw. Formuła 2015). Wraz z nimi maturę w tej formule zdawać będą też tegoroczni absolwenci szkół branżowych II stopnia. Łącznie chęć zdawania matury zadeklarowało około 114 tys. tegorocznych absolwentów techników i szkół branżowych.

Absolwenci techników maturę według nowych zasad będą po raz pierwszy zdawać wiosną 2024 r. Wówczas przystąpi do niej pierwszy rocznik absolwentów pięcioletnich techników.

Chęć przystąpienia do matury w tym roku – jak w latach ubiegłych – zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Wśród nich będą osoby, które zdecydowały się przystąpić do egzaminu bądź egzaminów niezdanych w ubiegłych latach lub przystąpić do egzaminu z nowego przedmiotu albo przystąpić do zdawanego wcześniej egzaminu, aby poprawić jego wynik.

Chęć przystąpienia do polskich egzaminów maturalnych zadeklarowało także 153 abiturientów, obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego br., po ataku Rosji na Ukrainę (141 ma przystąpić do egzaminu w Formule 2023, a 12 w Formule 2015).

 

Aby zdać maturę, abiturient - niezależnie czy zdaje według nowej, czy według starej formuły - musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie będą mogli z przyczyn losowych lub zdrowotnych przystąpić do egzaminów w sesji majowej, będą mogli przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-19 czerwca.

Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. 7 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.