Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Barbara, dziewica i męczennica
Dziś jest: Poniedziałek, 04 grudnia 2023

RADOM

Ostatni tegoroczny nabór do 6 Mazowieckiej Brygady OT

poniedziałek, 20 listopada 2023 19:43 / Autor: Elżbieta Warchoł
foto: 6MBOT
Elżbieta Warchoł

Rozpoczęło się ostatnie w tym roku szkolenie podstawowe dla ochotników, którzy chcą zasilić szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. W najbliższy weekend planowane jest ostatnie powołania i szkolenie wyrównawcze dla byłych żołnierzy zawodowych i rezerwistów. A już 3 grudnia ostatnia w tym roku przysięga wojskowa. W miniony weekend przed bramą jednostki wojskowej na radomskim Sadkowie z kartą powołania stawiło się 83 ochotników z południowego i zachodniego Mazowsza. Już wkrótce ochotnicy rozpoczną terytorialną służbę wojskową w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Zanim ochotnicy rozpoczęli ćwiczenia praktyczne w ramach szkolenia podstawowego musieli dopełnić niezbędnych formalności, np. wypełnić dokumenty, pobrać mundury, odbyć szkolenie z BHP i test sprawności fizycznej - mówi kpt. Dominik Pijarski oficer prasowy 6 MBOT. W niedzielę, 19 listopada br.  otrzymali karabinki MSBS GROT, z którymi nie będą rozstawać się aż do ostatniego dnia szkolenia. Przez następne dni będą ćwiczyć pod okiem doświadczonych instruktorów z 6 Mazowieckiej Brygady OT - poznają podstawy strzelectwa, taktyki, łączności, topografii, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie podstawowe zakończy sprawdzian nabytej wiedzy i umiejętności praktycznych, tzw. „pętla taktyczna". Ukoronowaniem tych zmagań będzie przysięga wojskowa, która odbędzie się 3 grudnia w Książenicach - dodaje kpt. Dominik Pijarski oficer prasowy 6 MBOT.

– Główny powód wstąpienia do WOT to przede wszystkim sytuacja za naszą wschodnią granicą - dobrze mieć przeszkolenie wojskowe i obycie z bronią. To dla mnie test, chciałbym również się sprawdzić i stać się lepszą wersją samego siebie. WOT dowiedziałem się od znajomych, którzy są już w szeregach 6MBOT - mówi jeden z nowo wcielanych.

Osoby zainteresowane służbą w 6 Mazowieckiej Brygadzie OT mogą złożyć wniosek w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-PUAP. Można również skontaktować się z rekrutem 6 MBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat procedury rekrutacyjnej można uzyskać na stronie internetowej https://www.zostanzolnierzem.pl lub skorzystać z bezpłatnej infolinii 800-696-077.

A. Kosztowniak pod info