Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Jan I, papież i męczennik
Dziś jest: Sobota, 18 maja 2024

REGION

Wieści z Mazowsza

wtorek, 24 lipca 2018 14:58 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Mimo wakacji wydarzenia w lipcu w województwie mazowieckim obfitują w szereg ważnmych i ciekawych wydarzeń. Jakich? Sprawdźcie sami.

Według wstępnych propozycji Wieloletnich Ram Finansowych, które zaproponowała Komisja Europejska, Mazowsze jest traktowane jako jeden obszar statystyczny. Perspektywa stoi w opozycji do styczniowego podziału statystycznego dla województwa mazowieckiego, które zostało wyodrębnione na Warszawę i powiaty sąsiadujące oraz pozostałą część Mazowsza. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik wyjaśnia, że z podobnym problemem spotkali się także samorządowcy w innych krajach członkowskich:

Zdaniem Marszałka Adama Struzika są szanse na zmianę wysokości dofinansowania dla dwóch regionów statystycznych na Mazowszu.

Celem podziału statystycznego Mazowsza było wyodrębnienie dla Komisji Europejskiej województwa na dwa tereny: lepiej rozwiniętą Warszawę i okoliczne powiaty oraz pozostałą część, która wymaga większego wsparcia.

GOSPODARKA ODPADAMI

Mazowieccy radni wprowadzili zmiany w gospodarowaniu odpadami. Ma to związek z decyzją sądu. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Województwa Mazowieckiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie  w sprawie uchwalenia Planu gospodarki odpadami dla województwa mazowieckiego 2022. Przyjęta uchwała niweluje lukę prawną - tłumaczy marszałek województwa Adam Struzik:

Przyjęta uchwała nie wprowadza bezpośrednio zmian dla mieszkańców Mazowsza - zaznacza Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego:

Dokument powinien zostać uchwalony jesienią bieżącego roku.

PIENIĄDZE DLA SZPITALI

Kolejne dobre informacje dla mieszkańców Mazowsza. Dzięki zmianom w budżecie województwa udało się wygospodarować pieniądze dla szpitali. W sumie do mazowieckich placówek trafi 19 milionów złotych. Najwięcej dodatkowych funduszy trafi do Warszawy oraz północnej części województwa – mówi wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc:

Spore wsparcie otrzymał również szpital w Siedlcach – zaznacza wicemarszałek Janina Orzełowska:

Na pieniądze mogą liczyć również mniejsze placówki – dodaje Elżbieta Lanc.

Dodatkowe środki trafią również do instytucji kultury. W sumie 2 miliony 200 tysięcy złotych zostaną przeznaczone na modernizacje i zakup sprzętu. Fundusze otrzymają między innymi Biblioteka na Koszykowej w Warszawie oraz powstająca Stacja Muzeum.

MAZOWSZE NA RZECZ EOKOLOGII

Kolejne gminy z Mazowsza otrzymają pieniądze z Unii Europejskiej na ekologię. Fundusze na selektywną zbiórkę odpadów dostały gminy Jastrząb, Myszyniec i Klembów. W miejscach tych powstaną Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To są ważne inwestycje dla całego regionu – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

W Myszyńcu punkt powstanie na terenie byłego wysypiska – podkreśla sekretarz gminy Daniel Woliński.

Przy tego typu inwestycjach chodzi również o edukację mieszkańców – dodaje wójt gminy Klembów Rafał Mathiak.

Trzy gminy otrzymają dofinansowanie w wysokości ponad miliona sto tysięcy złotych.

135 LAT SZPITALA ZAKAŹNEGO W STOLICY

To najstarsza placówka o profilu zakaźnym w Polsce. Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie ma już 135 lat. Szpital został powołany dekretem cara Mikołaja I w 1883 roku do zwalczania groźnych epidemii. Dziś jest czołowym ośrodkiem medycznym w zakresie chorób zakaźnych nie tylko w kraju, ale i Europie. Siłą tej instytucji są ludzie – mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie Agnieszka Kujawska-Misiąg.

W szpitalu tym specjaliści zajmują się najgroźniejszymi przypadkami chorób – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

Samorząd Województwa Szpitalowi Zakaźnemu systematycznie przekazuje fundusze na inwestycje – dodaje wicemarszałek województwa Elżbieta Lanc.

W szpitalu działa 8 oddziałów zakaźnych, gdzie pracuje 444 pracowników.

KONKURSOWE SERY

Natuarlne lub wędzone. Pleśniowe lub ziołowe - między innymi takie sery wezmą udział w konkursie. Już po raz trzeci odbywa się Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych. Nagrody będą rozdawane w trzech kategoriach: ser świeży, ser dojrzewający oraz ser pleśniowy. Jeszcze do najbliższego piątku można zgłosić się do konkursu. Do walki o miano najlepszego serowara zachęca Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Orzełowska.

Zgłoszenia przyjmuje zarówno Urząd Marszałkowski jak i Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gala finałowa Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych odbędzie się w przyszłym miesiącu.

MAZOWSZE NA RZECZ ZABYTKÓW

Samorząd pamięta o zabytkach. Dzięki wsparciu samorządu Mazowsza  w wysokości pięciu milinów złotych przeprowadzone zostaną remonty oraz prace konserwatorskie i restauratorskie. Wsparcie jest efektem ogłoszonego przez samorząd województwa mazowieckiego naboru wniosków o dotacje na renowację budynków wpisanych do rejestru zabytków. Pozytywną weryfikację przeszło 67 obiektów – mówi wicemarszałek województwa Wiesław Raboszuk.

W lipcu fundusze otrzymało ośmiu beneficjentów – zaznacza Wiesław Raboszuk.

Środki zostały przekazane między innymi na rewitalizację przestrzeni kościoła dolnego w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Warszawie oraz remont dzwonnicy przy Kościele p.w. Przemienienia Pańskiego w Radzyminie.

WSPARCIE DLA RADOMIA

Radom otrzymał pomoc od mazowieckich radnych. Samorządowcy zdecydowali o przyznaniu dotacji celowej na realizację pierwszego etapu budowy trasy N-S. Dofinansowany odcinek obejmie śródmiejską część Radomia. To bardzo ważna inwestycja dla całego regionu – mówi radny Mazowsza Adam Orliński.

Nowa droga pozwoli na pobudzenie gospodarcze w tym rejonie Radomia – ocenia marszałek województwa Adam Struzik.

Na razie dofinansowanie w wysokości 10 milionów złotych jest pierwszym etapem rozpoczęcia tej inwestycji- dodaje Adam Orliński.

Jak podkreślają władze Mazowsza – budowa pierwszego etapu trasy N-S ma kosztować około 34,5 milionów złotych. 

KRADZIEŻE W OSP

Okradziona jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej otrzymała wsparcie. Pod koniec czerwca z remizy w Kośmnie w powiecie grójeckim skradziono sprzęt ratowniczo-gaśniczy wart 70 tysięcy złotych. Decyzją samorządu Mazowsza druhowie otrzymali podstawowy sprzęt, aby jednostka mogła szybko wrócić do pełnej sprawności bojowej. Prezes OSP w Kośmnie Maiursz Włodarczyk przekonuje, że dzięki temu wsparciu druhowie będą mogli wrócić do części swoich zadań.

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik ocenił kradzież z remizy jako "coś najbardziej obrzydliwego pod względem moralnym".

W ramach pomocy druhowie z Kośmina otrzymali motopompę, pilarkę, agregat prądotwórczy oraz 6 pełnych kompletów ubrań do pracy w terenie.