Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

Radomskie

Dożynki powiatowo - gminne odbędą się w Goździe

środa, 30 sierpnia 2023 14:06 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Na scenie zobaczymy m.in. legendarny zespół Czerwone Gitary.

W niedzielę, 3 września zapraszamy do Gozdu. To właśnie tam odbędą się tegoroczne dożynki powiatowo – gminne. To wielkie święto rolników, którzy tego dnia podziękują za plony. Zapraszają gospodarze: Waldemar Trelka, starosta radomski oraz Paweł Dziewit, wójt gminy Gózd.

Dożynki to ukoronowanie całorocznej pracy i podziękowanie za zebrane plony. Tradycyjnie obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Obecnie obchodzi się je w sierpniu lub wrześniu. Rok temu widzieliśmy się w Myśliszewicach w gminie Jedlnia – Letnisko, a tym razem miejscem dożynek będzie Gózd. Corocznie każda z gmin ma swoją reprezentację, a często także organizuje swoje stoisko z potrawami regionalnymi. Dożynki nie mogą się odbyć bez konkursu na tradycyjny wieniec dożynkowy.

Dożynkowa uroczystość tradycyjnie rozpocznie się o godz. 11 mszą świętą w kościele pw. św. Miłosierdzia Bożego w Goździe. Będzie ona celebrowana przez biskupa diecezji radomskiej Marka Solarczyka. Po mszy świętej wszyscy przejdą kilkaset metrów na teren Zespołu Szkół przy ul. Starowiejskiej. Tam o godz. 12.30 zaplanowano oficjalne otwarcie Święta Plonów. Na scenie rozpoczną się tradycyjne obrzędy dożynkowe, a potem włodarze powiatu i gminy będą dzielić dożynkowy chleb. Od godz. 14.30 na scenie ludowej rozpoczną się występy zespołów ludowych z całego powiatu radomskiego. Rozpocznie je znana Kapela znad Baryczy, która ma już ponad 35-letnią tradycję. Znana jest z takich utworów jak ,,Chłopak z LZS-u”, ,,Nasza ojczyzna”, ,,Na ulicy Kolejowej”. Nagrywała też utwory dla polskich sportowców przed mundialem w Korei Południowej i Japonii, czy też dla Adama Małysza.

Od godz. 15 na scenie głównej nie zabraknie wyjątkowych gwiazd. Na scenie pojawi się Kapela Fakiry. To zespół, który powstał w 1976 roku, działający w ramach Stowarzyszenia Folkloru Miejskiego AGRAFA w Piotrkowie Trybunalskim.

Kto kocha włoską muzykę, ten również na dożynkach w Goździe znajdzie coś dla siebie. Na scenie pojawi się Albert Amatti, mieszkający w Kielcach artysta, który wykonuje takie znane przeboje, jak: „Azzurro”, „Susanna”, „Felicità”, „Ci Sarà”, „Volare”, „Ciao Bambina”.

Dla miłośników dance i disco polo zagra Miły Pan. Takie przeboje jak “Królowa” i “Lovesong” mają wiele milionów wyświetleń w internecie, a sam wykonawca jest bardzo popularny. Około godziny na scenie zobaczymy panów z zespołu DiscoBoys. Formacja znana jest z wakacyjnego hitu “Zarąbista Blondi”.

Kolejna gwiazda wieczoru pojawi się na scenie około godziny 21. Wokalista Skolim bije ostatnio rekordy popularności. Jego najbardziej znana piosenka “Wyglądasz idealnie” osiągnęła ponad 140 milionów wyświetleń w serwisie Youtube. Tego wieczora zaśpiewa on też wszystkie swoje nowości, w tym również utwór “Palermo”.

Na koniec coś dla młodszych i tych nieco starszych. Czerwone Gitary to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Działają od 1965 roku. Oczywiście pierwotny skład tej formacji zmieniał się wielokrotnie, ale muzyka i przeboje znane są wielu pokoleniom i trafiają do serc słuchaczy. Trudno wymienić wszystkie wielkie hity Czerwonych Gitar, ale “Ciągle pada”, “Płoną góry, płoną lasy”, “Kwiaty we włosach”, “Tak bardzo się starałem…” potrafią zanucić chyba wszyscy.