Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Radomskie

Odbyła się 64. sesja Rady Powiatu Radomskiego

wtorek, 05 marca 2024 20:59 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Powiat Radomski
Monika Nowakowska

Podczas obrad poruszono kilka ważnych tematów. Powstał też nowy klub radnych Aktywny Samorząd 24.

Tradycyjnie po przyjęciu porządku obrad, głos zabrał Waldemar Trelka, starosta radomski, który przedstawił obszerne sprawozdanie z z prac zarządu pomiędzy sesjami. Informował między innymi o wykorzystaniu środków na zadania inwestycyjne. Między innymi przekazał, że już w najbliższych dniach będzie oddana do użytku droga powiatowa w Słowikowie w gminie Przytyk, gdzie przebudowano również most na rzece Wiązownicy. Poinformował o przetargach, które ogłoszone zostaną jeszcze w marcu i zadaniach relaizowanych na terenie powiatu:

Poinformował ponadto o tym co dzieje się w budynkach Starostwa Powiatowego. Przypomnijmy, że obecnie trwa remont budynku B, w którym swoją siedzibę ma Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Wcześniej remonty odbywały się w dwóch innych budynkach przy ul. Mazowieckiego 7. Ponadto Waldemar Trelka przedstawił aktualny stan prac na przebudowie drogi powiatowej Radom – Polany. Aktualnie w Gębarzowie w gminie Skaryszew w miejscu skrzyżowania powstaje rondo.

Radni dopytywali o kolejne inwestycje, w tym między innymi o drogą powiatową w gminie Wierzbica na odcinku Dąbrówka Warszawska – Ruda Wielka. W tej kwestii dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, Joanna Chojnacka wyjaśniła, że trwają jeszcze formalności i powiat czeka na pieniądze z dotacji rządowej. Wszystko wskazuje na to, że w połowie marca będzie już można ogłosić przetarg.

Starosta poinformował także o zamiarze budowy tzw. torów treningowo-szkoleniowych dla służb mundurowych i medycznych. Orliki dla jednostek OSP, PSP, policji czy ratowników medycznych mogłyby powstać na jednej z trzech działek należących do Powiatu: w Jedlance, Chwałowicach lub Pionkach:

W Radzie Powiatu zawiązał się nowy klub pod nazwą Aktywny Samorząd 24, w skład którego weszło pięcioro radnych: Marzena Murawska (przewodnicząca klubu), Ryszard Dziura, Teodozja Bień, Cezary Nobis, Irena Dygas.

W wolnych wnioskach tuż przed zakończeniem sesji, radny Mirosław Ślifirczyk poprosił o pisemną informację dotyczącą wykształcenia starosty Trelki. Pytał również, czy starosta, a także inni pracownicy otrzymali dotację na kształcenie z budżetu powiatu i czy było to niezbędne z wykonywaniem przez nich obowiązków zawodowych. Składał również inne interpelacje, zawierające szczegółowe pytania w sprawie m.in. kosztów instalacji nowego rezonansu w szpitalu w Pionkach, a także finansowania inwestycji powiatowych.