Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: święci męczennicy Gerwazy i Protazy
Dziś jest: Środa, 19 czerwca 2024

Radomskie

Będzie remont zabytkowego kościoła św. Barbary w Pionkach

czwartek, 25 kwietnia 2024 11:25 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Starostwo Powiatowe w Radomiu
Monika Nowakowska

Wkrótce ruszy remont konserwatorski zabytkowego kościoła pod wezwaniem świętej Barbary w Pionkach. Ponad 3,4 miliona złotych dotacji na ten cel pozyskał Powiat Radomski, a prace konserwatorskie będzie realizować pionkowska parafia.

Z uwagi na zły stan poszycia dachowego nad nawą główną, nawami bocznymi i kaplicą, oraz zagrożenie bezpieczeństwa osób odwiedzających najstarszy pionkowski kościół z racji ubytków tynku, nierówności na schodach przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich jest pilne i niezbędne.

Powiat otrzymał na ten cel 3,43 miliona złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, posiada też promesę Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), która zabezpiecza pieniądze na ten cel. Udział własny Powiatu Radomskiego wynosi 2 procent przewidywanej wartości prac, czyli 70 tysięcy złotych. W związku z tym ks. Robert Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Barbary w Pionkach, złożył wniosek o przekazanie 3,5 miliona złotych dotacji na ten cel.

Przedsięwzięcie ma być realizowane od kwietnia 2024 roku do czerwca 2025 roku, a wnioskodawca, czyli parafia posiada wszelkie wymagane prawem zezwolenia i dokumentację niezbędną dla wykonania konserwacji zabytkowej świątyni.

Kościół pw. św. Barbary w Pionkach został wybudowany w latach 1922-29 wg projektu znanego architekta Stefana Szyllera. W ostatnim czasie budynek i jego elementy były w złym stanie technicznym. Zniszczona jest m.in. stolarka okienna, pokrycie dachowe wymaga wymiany na nowe, a tynki na elewacjach są miejscami bardzo zniszczone.