Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

Kozienice

Stadnina w Kozienicach gospodarzem ogólnopolskich zawodów

poniedziałek, 20 maj 2024 12:52 / Autor: Kamil Zapora
fot. Archiwum Radia Plus Radom
Kamil Zapora

W tym roku mija sto lat od powstania stadniny koni w Kozienicach. Z tej okazji w połowie czerwca do Kozienic przyjedzie czołówka polskich jeźdźców, aby zmierzyć się w zawodach w skokach przez przeszkody. Jednak będzie to dopiero początek obchodów ważnego jubileuszu dla stadniny.

W dniach 14-16 czerwca na Stadninie Koni w Kozienicach odbędą się ogólnopolskie zawody w skokach przez przeszkody. Będą także dodatkowe konkursy o puchary: ministra rolnictwa, starosty kozienickiego i burmistrza gminy Kozienice. - Będzie można zobaczyć wysokie skoki polskiej czołówki jeśli chodzi o jeźdźców – zapowiada właściciel Stadniny w Kozienicach Aleksander Kiljańczyk:

Stadnina Koni w Kozienicach była jedną z trzech państwowych stadnin przedwojennej Polski o wielkim znaczeniu strategicznym. Duże znaczenie odgrywała również w czasach Polski Ludowej. Zachęcamy do wysłuchania poświęconej temu audycji nagranej z historykiem Piotrem Jaźwińskim oraz Aleksandrem Fikusem – weterynarzem i miłośnikiem koni, którzy z okazji stulecia istnienia zamierzają wydać książkę o stadninie. Ponadto we wrześniu na terenie stadniny przygotowywane jest wydarzenie poświęcone jej stuletniej historii.