Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Jan Fisher, biskup, i Tomasz More, męczennicy
Dziś jest: Sobota, 22 czerwca 2024

Radomskie

Nowy rezonans magnetyczny trafił do Szpitala Powiatowego w Pionkach

środa, 22 maj 2024 11:32 / Autor: Monika Nowakowska
foto: Starostwo Powiatowe w Radomiu
Monika Nowakowska

Do szpitala powiatowego w Pionkach dotarł długo oczekiwany rezonans magnetyczny. Nowoczesne urządzenie pomoże w diagnostyce pacjentów.

– Nareszcie jest i za kilka dni będzie działać. To spełnienie naszych marzeń, ale również marzeń mieszkańców Pionek i okolic. Rezonans był tutaj niezbędny. Dlatego cieszymy się, że pierwsze badania odbędą się tutaj już w czerwcu – mówi Bernarda Dudek, dyrektor szpitala powiatowego, gdzie trafiło we wtorek urządzenie warte ponad pięć milionów złotych.

O tym, że Pionki mają nowoczesny szpital, świetnie wyposażony, ze znakomitą kadrą, nikogo nie trzeba uświadamiać. Władze Powiatu Radomskiego w ostatnim czasie zainwestowały bardzo mocno w tą placówkę, łącznie ponad100 milionów złotych.

– Wielkie podziękowania należą się Waldemarowi Trelce, staroście radomskiemu, który nie bał się podjąć ryzyka. Przecież ten szpital był już na skraju upadłości, ale zdecydowano się na duże inwestycje i dziś już wiemy, że było warto – powiedziała dyrektor Bernarda Dudek.

Rezonans magnetyczny o wartości ponad 5 milionów złotych został przekazany nieodpłatnie szpitalowi przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. We wtorek rano pod szpital w Pionkach przyjechała ciężarówka z Niemiec z pięciotonowym urządzeniem. Jego rozładunkiem i montażem zajęli się pracownicy tamtejszej firmy. Koszt adaptacji pomieszczeń dla tego konkretnego modelu rezonansu to ponad 2 miliony złotych. Trzeba było przesuwać istniejące ściany oraz zamontować dodatkowe urządzenia, w tym tak zwaną klatkę Faradaya.

Podłączenie, montaż i testy rezonansu urządzenia potrwają przynajmniej kilka dni. Dyrektor Bernarda Dudek zakłada, że już w czerwcu pacjenci będą mogli poddać się badaniu nowoczesnym rezonansem. To bardzo ważne, gdyż do tej pory, aby skorzystać z tego rodzaju diagnostyki, trzeba było jechać do Radomia lub Kozienic.