Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Dominik Savio
Dziś jest: Wtorek, 09 marca 2021

Bilans Dnia

Katarzyna Kalinowska: niewykluczone, że do subwencji oświatowej będziemy musieli dołożyć 180 mln zł

czwartek, 03 grudnia 2020 12:28 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Z naszym gościem rozmawialiśmy również o tym, że Radom przystępuje do prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Strefa przylotniskowa”. Projekt uchwały został przegłosowany przez Radę Miejską w Radomiu.

Katarzyna Kalinowska poinformowała, że Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowała już wstępną koncepcję, zgodnie z którą w pobliżu lotniska na Sadkowie ma powstać strefa aktywności gospodarczej. Plan obejmie m.in. okolice al. Wojska Polskiego, ulicę Lubelską, która ma mieć reprezentacyjny charakter oraz rejon przystanku kolejowego pod wiaduktem.

- Prace planistyczne trwają od roku i mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się ponownie na sesji Rady Miejskiej z gotowym planem przestrzennym. Liczymy, że ten dokument da impuls do rozwoju gospodarczego w tej części miasta – powiedziała Katarzyna Kalinowska.

Ponad 36 proc. całego budżetu Radomia to wydatki na oświatę. To w sumie ponad 500 mln złotych. Niewykluczone, że w przyszłym roku miasto będzie musiało dołożyć do systemu w sumie 180 mln złotych. - To jest kwota wyższa niż budżet inwestycyjny na 2021 rok - powiedziała Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent miasta, która była gościem Bilansu Dnia.

Od 1 stycznia pensja minimalna w 2021 roku wzrośnie, w porównaniu do 2020 roku, o 200 zł brutto. - Tu również musimy zabezpieczyć dodatkowe środki. Dla nas to dodatkowy koszt z rzędu 5 mln złotych. Skutkuje to również zawężeniem płac między pracownikami administracji i obsługi w oświacie, by jednak zróżnicować wynagrodzenia.

Wciąż nie zapadły ostateczne decyzje w sprawie budowy apartamentowca na działce po dawnym kinie Odeon, przy zbiegu ulicy Słowackiego i Zagłoby. Jak poinformowała Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent Radomia inwestor planuje postawić dziewięciopiętrowy wieżowiec, korzystając z tzw. spec ustawy, która obowiązuje od sierpnia 2018 roku. - Prezydent negatywnie zaopiniował wniosek dotyczący budowy 9 pięter, bowiem inwestor ma decyzję o warunkach zabudowy wydaną na 5 kondygnacji. Kwestia jest wciąż otwarta - powiedziała Katarzyna Kalinowska.

Gość Bilansu dodała, że spec ustawa mieszkaniowa daje większe możliwości dla rynku budowlanego. - Wszystko wskazuje, że w naszym mieście powstanie kilka osiedli mieszkaniowych w okolicach centrum, ulicy Słowackiego, czy na Koziej Górze - poinformowała Kalinowska.

Wniosek rozpatrywała Gminna Komisja Urbanistyczna, która uznała, że „koncepcja zakłada zbyt dużą wysokość i kubaturę budynku w stosunku do zainwestowania terenów sąsiednich oraz będzie negatywnie oddziaływać na nieruchomość sąsiednią, to jest Dom dla Bezdomnych Caritas Diecezji Radomskiej mieszczący się przy ul. Zagłoby". Zdaniem urbanistów obsługa komunikacyjna tak dużego budynku pogorszy sytuację na sąsiednim skrzyżowaniu ulic.

Z Katarzyną Kalinowską, wiceprezydent Radomia rozmawiał Radosław Mizera: