Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leonard z Porto Maurizio, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 26 listopada 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Biskup szuka kościoła w Radomiu

czwartek, 16 marca 2017 15:36 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Kościół radomski pomoże ukraińskim migrantom pracującym w okolicach Radomia. O takie wsparcie zwrócił się bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Grekokatolicy szukają miejsca na nabożeństwa w Radomiu i w Grójcu oraz w innych miastach Polski. - Zwracam się do biskupów z prośbą o gościnę dla ukraińskich migrantów w kościołach i parafiach. Potrzebne są świątynie, miejsca na odprawianie nabożeństw, szczególnie w dużych miastach - mówi bp Juszczak.

Biskup radomski Henryk Tomasik poinformował, że w przyszłym tygodniu do Radomia przyjedzie bp Włodzimierz Juszczak, aby omówić szczegóły dotyczące współpracy. - Będziemy analizowali tę sytaucję. Wówczas otrzymamy informację o ilości osób z Ukrainy, które przebywają na naszym terenie. Odwiedzimy kilka świątyń i wówczas zapadną decyzje, gdzie będzie organizowane duszpasterstwo dla osób wyznania grekokatolickiego. Przy okazji dziękuję proboszczom, którzy wyrazili gotowość przyjęcia biskupa, księży i wiernych wyznania grekokatolickiego - powiedział bp Tomasik na antenie Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że bp Włodzimierz Juszczak zaapelował o normalny, pozbawiony niechęci i agresji stosunek do ukraińskich migrantów, szczególnie pracodawców i tych którzy wynajmują im mieszkania. Biskup zwrócił uwagę, że w większości Ukraińcy spotykają się z otwartym i życzliwym przyjęciem. - Ze wzajemnością. Ukraińcy są bardzo pozytywnie nastawieni do Polski nawet może bardziej niż Polscy do Ukraińców. Oby nie zepsuli tego politycy i inne ugrupowania niechętne polsko-ukraińskiemu pojednaniu - powiedział biskup diecezji wrocławsko- gdańskiej.

Według oficjalnych danych w Polsce przebywa obecnie ponad 1 mln migrantów z Ukrainy oraz bardzo liczna grupa studentów. Zgodnie z ostatnimi informacjami Wojewódzkiego Urzędu Mazowieckiego w Warszawie w ubiegłym roku wydano dla obywateli Ukrainy ok. 350 tys. pozwoleń na pracę na terenie województwa. Ponadto wiele osób pracuje bez tych zaświadczeń. Wśród ukraińskich migrantów są prawosławni, grekokatolicy, łacinnicy, ale w większości są to osoby obojętne religijnie.

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował 1136 obywateli Ukrainy. W ubiegłym roku było ich 4070, a w 2015 r. 6852 osoby. W Radomiu działa również Stowarzyszenie Studentów z Ukrainy w Radomiu.