Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Przemienienie Pańskie
Dziś jest: 06 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

[foto] Przez Radom przeszedł VIII Marsz dla Życia i Rodziny

niedziela, 09 czerwca 2019 18:34 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Około 3 do 4 tysięcy radomian zamanifestowało dziś swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci - ulicami miasta przeszedł VIII Radomski Marsz dla Życia i Rodziny. Było głośno i radośnie.

Hasło przewodnie tegorocznego marszu to: "Szczęśliwa rodzina - szczęśliwe dzieci". Impreza zbiegła się z przypadającym dziś Świętem Zesłania Ducha Świetego. I właśnie do Niego nawiązywano dziś wielokrotnie, nie tylko podczas homili.

Wielki pochód rozpoczęła Msza Św. w kościele św. Jana (Fara) przy ul. Rwańskiej. Po niej, pokaźnych rozmiarów kolumna uczestników złożona głównie z rodzin z dziećmi przeszła na Plac Konstytucji 3 Maja, gdzie przywitał ją rozśpiewany zespół "Jak najbardziej".

Tym, co szczególnie wybrzmiało podczas marszu było podkreślenie wartości rodziny składającej się z kobiety i mężczyzny. W homilii ks. bp Piotr Turzyński mówił, że "jesteśmy na wielkim zakręcie cywilizacyjnym, gdzie toczy się zmaganie miedzy tymi, którzy idą za naturą, za stworzeniem, a drugą grupą, która z siebie chce zrobić stwórcę i stworzyć nowe stworzenie - człowieka bez sensu, bez tożsamości, bez historii, religii, bez Boga. Ale, czy taki człowiek, zastanawiał się ks. biskup, ma przyszłość? - Mam nadzieję, że w tym zmaganiu będziemy potrafili nie tyle walczyć, co zaproponować tę Bożą wizję - dodał.

- Czy jest jakiś sklep z życiem? - pytał dalej ks. bp Piotr Turzyński. - Czy można iść do jakiejś galerii i kupić trochę więcej życia? Nie ma i nie będzie. Życie jest darem, które po prostu otrzymujemy - dodał w homilii biskup:

- Popieramy ideę marszu, tym bardziej, że jest dziś wiele kontrmanifestacji przeciwko życiu, a niestety ten atak na drugiego człowieka jest niepotrzebny - mówią uczestnicy:

- Prawdziwe przeznaczenie rodziny to mężczyzna i kobieta. Dziś widzimy, jak bardzo rodzina jest zagrożona szcególnie poprzez manifestację środowisk LGBT - mówi Kamila Rzepka, doradca życia rodzinnego Diecezji Radomskiej:

- Bycie kobietą, żoną, matką jest cudowne. Bycie ojcem, mężem, tatą jest wielkim darem. I ja też się cieszę i w tym bożym projekcie też się łapię, bo kiedys byłem synem, a teraz jestem wujkiem - mówi ks. bp Piotr Turzyński:

 Patronat honorowy nad marszem objęli Ordynariusz Diecezji Radomskiej ks. bp Henryk Tomasik, europoseł Marek Jurek i przewodniczaca Rady Miejskiej Kinga Bogusz.

Zapraszamy do nas: