Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

Z młodymi o młodych w Kościele

piątek, 08 listopada 2019 20:36 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W diecezjalnym ośrodku Emaus w Turnie rozpoczęło się XVII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Z młodymi są biskupi: Henryk Tomasik i Marek Solarczyk.

- Forum jest bardzo ciekawym spotkaniem młodzieży, reprezentującej wszystkie diecezje w kraju. Jest to okazja, by dzielić się doświadczeniami w pracy. Mam na myśli zarówno duszpasterzy jak i młodzież, ale jest to też inspiracja do podejmowania bardzo konkretnych działań. Poszczególne duszpasterstwa czy diecezje są dla siebie inspiracją i zachętą do podejmowania działań. To jest wielki znak nadziei, że jest bardzo dużo młodych ludzi zaangażowanych w ewangelizowanie swoich środowisk - zauważył gospodarz - biskup radomski Henryk Tomasik.

Forum służy wymianie doświadczeń, ale też poruszeniu ważnym dla młodych w Kościele tematów. Krajowy Duszpasterz Młodzieży ks. bp Marek Solarczyk podkreślił, że nie chodzi o to, by starsi wypracowali rozwiązania dla młodzieży, ale ważny jest przede wszystkim głos młodych. - Chodzi o to, by razem z duszpasterzami i przedstawicielami młodych rozważyć to, co ciągle jest wielką inspiracją, związaną z Synodem Młodych w Rzymie, ale i z tymi inicjatywami, które są podejmowane przez Kościół w Polsce - nowa oferta materiałów formacyjnych dla młodych, różne inicjatywy wspisane chociażby w Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, przygotowanie do ŚDM w Lizbonie, a tak naprawdę przyszłorocznych Dni Młodzieży w Niedzielę Palmową. 

Pierwszym akordem Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży była refleksja nad adhotacją Christus Vivit.  - Ta adhortacja jest przede wszystkim wielkim zaproszeniem dla młodego człowieka, aby uwierzył w miłość Pana Boga i to jest chyba podstawowy klucz odczytywania tego dokumentu, ale też patrzenia w jego świetle na to wszystko, co jest przed nami. Jeżeli w taki sposób patrzy Bóg, to i my powinniśmy w taki sposób patrzeć na każdego młodego człowieka. Skoro tak, to oczywiście warto zadać sobie pytanie, gdzie go spotykamy, co mu ofiarowujemy - mówił biskup Solarczyk.

Przemysław Prokopczyk z diecezji radomskiej uczestniczy w Forum po raz czwarty, tym razem w roli także organizatora. - Jest to super genialne spotkanie, na które zjeżdżają się delegacje wszystkich duszpasterstw akademickich z całego kraju i wymieniają się swoimi doświadczeniami. Jako diecezja radomska jesteśmy dumni ze swojej fundacji Młodzi Radom, możemy pochwalić się także naszym Apelem Młodych.

- Chciałabym poznać ludzi podobnych poglądów, ludzi pełnych wiary, poznać ich doświadczenia i podzielić się swoim doświadczeniem wiary. Oczekuję dużo radości i nowych informacji o tym jak możemy działać - to forumowe oczekiwania Adrianny Wiechnik z archidiecezji lubelskiej.

 - To spotkanie jest bardzo istotne dla rozwoju naszych relacji. Przede wszystkim wspólnota jest fundamentem naszej wiary. Możemy też wymienić się doświadczeniami z naszych diecezji, naszymi doświadczeniami w relacji z Jezusem. Ja w Kościele odnajduję miłość, relację z Panem Bogiem, miłosierdzie, którego oczekują w sakramencie pokuty. Kościół jest dla mnie domem. Doświadczam tego w ludziach, w księżach, mam też braci księży - jeden jest ma misjach w Boliwii, a drugi jest duszpasterzem młodzieży. Od księży oczekuję przede wszystkim świadectwa, że nie będą mówić pustych haseł, tylko pokażą jak swoim życiem zmieniać świat - to z kolei refleksja Marka Dziedzica z archidiecezji warszawsko-praskiej.

Wiktoria Węgierska działa we Franciszkańskim Centrum Młodzieżowo-Powołaniowym "Trzej Towarzysze" w Chorzowie. - Skupiamy się na pracy z młodymi ludźmi, na tym, żeby skupiać ich w jednym miejscu i przekazywać im najważniejsze treści, żeby mogli czuć się dobrze w wierze  i swoim towarzystwie. Mam nadzieję, że dowiem się tu dobrych rzeczy, które będą owocne w przyszłości.

- Na pewno takie spotkania są bardzo wartościowe ze względu na to, że to jest też czas poznania się. Młodzi i duszpasterze z całej Polski mogą się trochę zintegrować, ale jest to też czas, abyśmy my jako Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM podzielili się tym wszystkim, co się dzieje, rzeczami, nad którymi teraz pracujemy. Na Forum zostanie zaprezentowany nowy trzyletni program formacyjny "Masz wiadomość". To program, oparty na Słowie Bożym. Najważniejsza wiadomość do każdego z nas kierowana jest od Pana Boga  - powiedziała Karolina Błażejczyk z Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Młodzi znają już tematy ŚDM na najbliższe lata. Ruszył konkurs na logo spotkania w Lizbonie. Na Krajowym Forum Duszpasterstwa Młodzieży zadebiutowały materiały formacyjne ŚDM. Młodzi mają podążać za ewangelicznym młodzieńcem z Nain wskrzeszonym przez Jezusa, ale też za św. Pawłem i Maryją. Wskazówki zawarte są również w adhortacji "Christus Vivit".

Ruszają też przygotowania organizacyjne. - Zaproponujemy powołanie w każdej diecezji centrum ŚDM, które będzie odbiciem Krajowego Biura Organizacyjnego i pomoże w dobrym przygotowaniu wyjazdu Polaków do Lizbony. Przede wszystkim chcemy dotrzeć z informacją o ŚDM do jak najszerszej grupy młodych osób. Lizbona będzie wyjazdem tańszym w stosunku do Panamy. Chcemy również większy akcent położyć na przygotowania duchowe, dlatego od ubiegłego miesiąca pierwszy raz przeżywaliśmy dzień modlitwy za ŚDM (13. dzień miesiąca).  To, co na pewno jest dla nas jeszcze wyzwaniem to koordynacja tak dużej spodziewanej grupy Polaków. Na pewno to będzie kilka razy więcej niż w Panamie - powiedział ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

 W sobotę uczestnicy Forum przyjadą do Radomia. W Zespole Szkół Muzycznych spotkają się m.in. z prezydentem Radosławem Witkowskim. Młodzież i księża z różnych stron Polski dowiedzą się więcej o Radomskim Czerwcu. Obejrzą film "Zaczęło się w Radomiu". Bp Henryk Tomasik powie o męczeństwie ks. Romana Kotlarza. Wieczorem natomiast odbędzie się Apel Młodych w duchu Taize. 

Zapraszamy do nas: