Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Benedykt XI, papież
Dziś jest: 07 lipca 2020

DIECEZJA RADOMSKA

"Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" ekumenicznie

środa, 27 listopada 2019 17:31 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

"Świeca, która tworzy polską wigilię" - to hasło tegorocznego "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom". W Radomiu - już po raz dwudziesty - akcja ma wymiar ekumeniczny. W sprzedaż świec włączyły się Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia ELEOS i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Świeca Caritas na przestrzeni ćwierć wieku stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawanych symboli Wigilii w Polsce. Płomień każdej wigilijnej świecy daje szanse kolejnym dzieciom z ubogich rodzin. - Dzięki świecy wigilijnej nie tylko pomagamy konkretnym dzieciom, ale wpływamy także na sytuację ich rodzin.  Niejednokrotnie przywracamy wiarę w drugiego człowieka i w lepszą przyszłość dzieci, w których rodzice pokładają nadzieję - mówi dyrektor radomskiej Caritas ks. Robert Kowalski.

Przez lata działalności, Caritas udało się poprawić kondycję materialną, moralną i duchową setek tysięcy polskich rodzin. Płonąca na świątecznym stole świeca ma symbolizować solidarność z dziećmi potrzebującymi pomocy i wsparcia. - Pieniądze, które uda się zebrać, w różnej formie, trafiają właśnie do nich - dodaje dyrektor ks. Robert Kowalski:

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapłoną także na stołach rodzin wyzwania prawosławnego. ELEOS włączył się w akcję po raz 20. Od I niedzieli Adwentu świece rozprowadza proboszcz radomskiej cerkwi, ksiądz Paweł Sidoruk:

Ok. 11 tys. świec rozprowadzi natomiast diakonia kościoła ewangelicko - augsburskiego w Polsce. - Dochód z ich sprzedaży przeznaczany jest na organizację letniego i zimowego wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz na wsparcie świetlic socjoterapeutycznych - mówi proboszcz parafii ks. Wojciech Rudkowski:

Zebrane w tym roku środki przeznaczone zostaną na pomoc edukacyjną i socjoterapeutyczną, dożywianie dzieci w świetlicach, na leczenie oraz letni wypoczynek. W zeszłym roku z pomocy skorzystało ponad 800 dzieci z Diecezji Radomskiej i ok. 25 tys. w całej Polsce.

Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadzane będą we wszystkich parafiach Diecezji Radomskiej od I Niedzieli Adwentu.

Warto przypomnieć, że w wielu rodzinach, po Wigilii, świeca zapalana jest na grobach najbliższych, dopełniając znaczenie pustego miejsca przy stole.

Zapraszamy do nas: