Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

DIECEZJA RADOMSKA

W Radomiu odbyło się spotkanie Wesela Wesel

sobota, 01 sierpnia 2020 18:28 / Autor: Radosław Mizera
foto: R.Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

W Radomiu odbyło się spotkanie stowarzyszenia "Wesele wesel" zrzeszającego małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe. 

Dobrowolna abstynencja od alkoholu jest wymownym świadectwem troski o trzeźwość polskiego narodu - powiedział bp Tadeusz Bronakowski w czasie mszy świętej w kościele Miłosierdzia Bożego w Radomiu. 1 sierpnia odbyło się na terenie parafii krajowe spotkanie małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Inicjatywa "Wesele Wesel" zgromadziła - na prośbę organizatorów - małą ilość uczestników z powodu panującej epidemii koronawirusa. Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik. W koncelebrze uczestniczył ks. prał. Władysław Zązel, założyciel Stowarzyszenia „Wesele Wesel”.

W homilii bp Bronakowski zachęcał wiernych, by mieli odwagę przeciwstawiania się zgubnym modom i nawykom. - Niech rodzina będzie silna Bogiem a kraj silny rodziną zdrową moralnie. Przed nami zadanie, by uczyć młodych ludzi, że rodzina jest Bożym błogosławieństwem dającym życie i szczęście. Przed stu laty nasi bohaterowie odparli z Bożą pomocą bolszewików, tak dzisiaj i my musimy dać odważnie odpór lewicowej ideologii wymierzonej Bogu i człowiekowi. Fałszywe koncepcje człowieka, dawniej będące podstawą marksizmu a obecnie w nowoczesnych laickich ideologiach rodzą ogromne zagrożenia, które uderzają w istotę współczesnej rodziny – mówił przewodniczący zespołu KEP ds. apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych.

Dalej podkreślał, że musimy świadczyć swoim życiem, że tylko rodzina budowana na trwałych fundamentach, czyli miłości i wierności, może w pełni realizować swoją misję. Mówił, że rodzina tworzona przez odpowiedzialnych ludzi, może stworzyć ognisko domowe, w którego cieple wychowają się wartościowe pokolenia. Dodał, że tylko trzeźwa rodzina może być miejscem szczęśliwego życia dzieci.

Ks. Mirosław Kszczot, duszpasterz trzeźwości diecezji radomskiej wyraził ubolewanie, że w okresie koronawirusa nie dostrzegamy epidemii alkoholizmu. - Ona niszczy ludzi i rodziny. Ponad 30 tys. osób w Polsce umiera rocznie z powodu nadużywania alkoholu. Porównajmy te liczby z danymi osób, które umierają z powodu koronawirusa. To rzesza ludzi, która nie musi umierać, która może żyć bez alkoholu – zachęcał ks. Kszczot.

Do Radomia przyjechał ks. prał. Władysław Zązel, założyciel Stowarzyszenia „Wesele Wesel”. - Bogu dzięki, że są małżeństwa, które decydują się na organizowanie wesel bez alkoholu. Polaka będzie trzeźwa, albo w ogóle jej nie będzie. Liczy się ofiary koronawirusa, a nie liczy się ofiar choroby alkoholowej – powiedział ks. Zązel.

Wśród uczestników spotkania byli Adam i Aneta Wierzbiccy, którzy przyjechali z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kobylanach w archidiecezji krakowskiej. - Kolejny raz uczestniczymy w spotkaniu Wesele Wesel. Chcemy przez to pokazać, że wiara, nadzieja i miłość, są obecnie w małżeństwie – mówi pan Adam. - Nasze wesele było bez alkoholu. Wszyscy to zaakceptowali. Można żyć bez alkoholu i my promujemy taką wartość – dodała pani Aneta.

Z kolei Marek i Krystyna pochodzą z Kamesznicy koło Żywca. Wesele bez alkoholu mieli w 2016 roku. - Trzeba trochę chęci i dobrej woli. My nie pijemy alkoholu. Znajomi o tym wiedzą i szanują nasz wybór. Można żyć bez alkoholu – przekonywała pani Krystyna.

Prezesem stowarzyszenia Wesele Wesel jest Józef Gacek. - Nikt na siłę nie zorganizuje wesela bez alkoholu. To musi być decyzja narzeczonych. Jest moda na ślubowanie w czasie skakania z samolotu czy mostu, to może warto uczynić to samo w trakcie wesela bez alkoholu – powiedział Józef Gacek.

Izabela Kolanowska ze stowarzyszenia Słoneczny Dom była współorganizatorem konferencji „Krok do przodu, po lepsze jutro”, która odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego. - Są rodziny, które są dotknięte dramatem alkoholizmu. My pokazujemy, że można żyć bez alkoholu. Rodzina jest najważniejsza. Dzisiaj trzeba uczyć wartości, dzięki którym nasze życie stanie się lepsze – powiedziała Izabela Kolanowska.

W programie spotkania Wesele Wesel znalazły się wykłady i konferencje oraz warsztaty dla małżonków i ich dzieci. Kulminacyjnym punktem spotkania była msza święta. Początki Wesela Wesel sięgają roku 1994 roku.

Zapraszamy do nas: