Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Sancja Szymkowiak, zakonnica
Dziś jest: Czwartek, 18 sierpnia 2022

DIECEZJA RADOMSKA

Jak diecezja radomska będzie świętować XX Dzień Papieski?

czwartek, 08 października 2020 11:54 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Marcin Prejs/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

W najbliższą niedzielę, 11 października obchodzony będzie XX Dzień Papieski pod hasłem "Totus Tuus!". W obchody na różne sposoby włącza się również diecezja radomska. 

Poszczególne parafie i grupy podejmują różnorodne działania, by wspólnie uczcić Dzień Papieski, wspominać św. Jana Pawła II i kultywować jego dzieło. We wszystkich parafiach w całej Polsce prowadzona będzie zbiórka, z której dochód przeznaczony zostanie na wsparcie Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Dzięki niej uzdolniona młodzież z ubogich rodzin może rozwijać swoje talenty i umiejętności. - W imieniu tych, którzy korzystają z programu już teraz serdecznie dziękuję - mówi ks. Dariusz Kowalczyk - prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" i dodaje: - Czasem jeden dobrze wykształcony i mądry człowiek może zmienić bieg całych społeczności:

Zbiórkę organizowaną przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" tradycyjnie wesprą również uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 w Radomiu

- Podopieczni fundacji pracują w każdym zawodzie, jaki możemy sobie wymyślić, robią to dobrze. Mają bardzo dobry fundament - budują na Janie Pawle II - mówi Ewa Mężyk - nauczycielka w PSP 32, opiekunka stypendystów:

 

Wolontariuszy będzie można spotkać w radomskim parku Planty w piątek, 9 października ok. godz. 15.30. 

Budowę żywego pomnika św. Jana Pawła II wesprzeć można również wysyłając SMS o treści "STYPENDIA" pod numer 74 265 (4,92 z VAT).

Dzień Papieski nie może obyć się bez kremówek. Pamięta o tym ks. Leszek Sokół - proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Opocznie, który od 16 lat  częstuje wiernych "papieskimi" ciastkami. Dochód ze sprzedaży kremówek przeznaczony zostanie na wsparcie stypendystów. - Nie ma ustalonej ceny, każdy daje tyle ile może, już dziś serdecznie zapraszam - po wszystkich Mszach świętych - mówi ks. Leszek Sokół: 

 

W tym roku na parafian i gości czekać będzie 5 tysięcy kremówek. 

W parafii NMP Królowej Polski w Pionkach w sobotę, 10 października rozpoczną się III Pionkowskie Dni Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem "Totus Tuus - wezwanie na dziś". Uroczyste otwarcie Dni Kultury Chrześcijańskiej połączone z Mszą św. z okazji XX Dnia Papieskiego zaplanowane jest na niedzielę, 11 października na godz. 12.15. Bezpośrednio po Mszy św. (godz. 13.15) odbędzie się Koncert Papieski w wykonaniu Lubelskiej Federacji Bardów. Więcej o III Pionkowskich Dniach Kultury Chrześcijańskiej pisaliśmy tutaj.

Do uczestnictwa Mszy św. z okazji Dnia Papieskiego z asystą chóru parafialnego zaprasza również parafia Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. W niedzielę w parafii w godz. 9.15-14.00 prowadzona będzie kolejna zbiórka krwi w ramach Parafialnego Klubu Honorowych Dawców Krwi im. Jana Pawła II. "Ta zbiórka jest również żywym pomnikiem dobroci ludzkiej, jaki budujemy Janowi Pawłowi II" - przekonują księża z parafii NSJ na radomskich Glinicach.

Na muzyczne upamiętnienie św. Jana Pawła II zaprasza również parafia św. Jana Chrzciciela w Radomiu (Fara). O godz. 17.00 w kościele przy ul. Rwańskiej odbędzie się finałowy koncert XXIV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia zatytułowany "W hołdzie Janowi Pawłowi Wielkiemu". Wystąpią: Chór Akademicki UTH w Radomiu pod dyr. Agnieszki Kobierskiej oraz Mariusz Pyrka - recytacja Tryptyku Rzymskiego Jana Pawła II. Po koncercie o godz. 18.00 pod przewodnictwem Biskupa Radomskiego Henryka Tomasika zostanie odprawiona uroczysta Msza św., w czasie której zostanie poświęcona pamiątkowa tablica w hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II Wielkiemu w stulecie urodzin. W tablicy zostanie umieszczony obraz i relikwie Świętego. 

Natomiast 16 października - w 42 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową w parafii Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej młodzież wraz z księżmi zaproszą na koncert ku czci św. Jana Pawła II połączony z błogosławieństwem relikwiami Świętego. - Młodzież zaangażowała się w przygotowania, więc na pewno będzie warto spędzić ten wieczór z nami - mówi ks. Mateusz Czernik - wikariusz w parafii MB Ostrobramskiej: 

 

Ostrobramski Dzień Papieski w piątek, 16 października o godz. 20.00. 

Z kolei parafia św. Łukasza w Jedlni-Letnisko zaprasza do udziału w Biegu dla Papieża Św. Jana Pawła II. Odbędzie się on w niedzielę, 18 października o godz. 15.00. Trwa ustalanie szczegółów, informacje dostępne będą w parafii oraz w Internecie. 

Wszystkim, którzy chcą wziąć udział w świętowaniu Dnia Papieskiego, ale z różnych przyczyn nie mogą zrobić tego "realnie", Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" proponuje "Wirtualny Bieg Papieski". W biegu można wziąć udział do końca października. Zawodnik wybrany przez siebie dystans może pokonać w dowolnym miejscu, w dowolnym terenie, zachowując przy tym zalecenia Ministerstwa Zdrowia co do dystansu społecznego i aktualnie obowiązujących przepisów związanych z pandemią SARS CoV-19. Zawodnicy mają do wyboru cztery dystanse: 5 km, 10 km, 20 km – dystans jubileuszowy (XX Dzień Papieski, „Totus Tuus”) oraz 27 km – dystans pontyfikalny (27 lat pontyfikatu Świętego Jana Pawła II).

Regulamin, szczegóły biegu oraz linki, pod którymi można zapisywać się do udziału w biegu dostępne są tutaj