Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Benigna, dziewica i męczennica
Dziś jest: Czwartek, 20 czerwca 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Wolontariusze z puszkami wyszli na ulice Radomia

piątek, 09 października 2020 15:57 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 32 w Radomiu kolejny raz włączyli się w zbiórkę na rzecz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane środki trafią do zdolnych uczniów, których sytuacja materialna nie pozwala na rozwijanie talentów. 11 października będzie obchodzony XX Dzień Papieski, ktorego hasłem są słowa "Totus Tuus!".

11 października obchodzony będzie Dzień Papieski, podczas którego odbędzie się zbiórka na przyznawane przez Fundację stypendia dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. W Radomiu taka zbiórka rozpoczęła się już w piątek. Na placu PSP 32 w Radomiu zebrali się wolontariusze na odprawie, by następnie rozpocząć kwestę na pobliskim osiedlu i parku.

Wolontariusze podczas kwesty mają żółte chusty, legitymacje i puszki oznaczone banderolą. Akcją koordynuuje Ewa Mężyk, która jest związana z wolontariatem od 2000 r. Opiekuje się Szkolnym Kołem Wolontariatu i współpracuje z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Zanim wolontariusze wyruszyli z puszkami na osiedle, podczas katechezy i spotkań w ramach wolontariatu dowiedzieli się o historii i działalności fundacji.

Wolontariuszy wspierają duszpasterze z pobliskiej parafii:

W czasie ubiegłorocznej zbiórki zebrano w diecezji radomskiej 235 tys. złotych.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” od 20 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmuje pomocą ok. 2000 osób z 40 diecezji Polski. Stypendium mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej po I semestrze 7 klasy oraz szkół średnich. By ubiegać się o pomoc uczniowie muszą mieć wysoką średnią: w szkole podstawowej powyżej 4,8, a w liceum powyżej 4,5. Pieniądze na stypendia pochodzą z przykościelnej i publicznej zbiórki pieniędzy z okazji Dnia Papieskiego, z ofiar darczyńców i 1% podatku dochodowego. Warto podkreślić, że pomoc finansowa towarzyszy stypendyście do ukończenia studiów.