Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Rycerze MB Staroskrzyńskiej mają swój sztandar

piątek, 23 kwietnia 2021 13:59 / Autor: Radosław Mizera
foto: Marta Zbrowska
Radosław Mizera

Biskup senior Henryk Tomasik poświęcił 23 kwietnia sztandar Rycerzy Matki Bożej Staroskrzyńskiej w sanktuarium maryjnym w Skrzyńsku koło Przysuchy, w uroczystość św. Wojciecha, patrona parafii i rycerskiej grupy apostolskiej. Na sztandarze umieszczono wizerunek MB Staroskrzyńskiej oraz sanktuarium maryjne w Skrzyńsku.

Bp Henryk Tomasik, który w listopadzie 2020 roku zatwierdził statut Rycerzy MB Staroskrzyńskiej mówił, że „przyjmujemy dzisiaj nie tylko wielkie zadanie etosu rycerskiego, ale przede wszystkim zadanie odważnego wyznawania wiary, trwania przy Chrystusie pod opieką Najświętszej Maryi Panny”. - Mamy także tę piękną myśl, by bronić, czuwać nad bezpieczeństwem tego cudownego obrazu, przed którym modliło się tyle osób. Prosimy Boga, by obdarował tę wspólnotę swoją łaską i mocą a nam wszystkim pomógł iść odważnie drogą wyznaczoną przez Ewangelię. Sztandar jest symbolem jednoczącym i o tę jedność dzisiaj Boga prosimy – powiedział biskup Tomasik.

Mieczysław Szyszka jest chorążym Rycerzy MB Staroskrzyńskiej. - Głównym celem grupy apostolskiej jest krzewienie kultu maryjnego. Chcemy poprzez formację duchową pogłębiać życie chrześcijańskie we wspólnocie i sławić Maryję szerząc Jej kult oraz chronić wizerunek maryjny. Pod tym sztandarem chcemy kroczyć do Maryi i z Maryją – powiedział Mieczysław Szyszka.

Ks. Andrzej Szewczyk, kustosz sanktuarium od wielu lat chciał, by bardziej zaangażować mężczyzn w życie parafialne. - Dlatego powstała myśl o powołaniu Rycerzy MB Staroskrzyńskiej. To grupa apostolska, który istnieje od 2017 roku. Jej celem jest m.in. szerzenie kultu Matki Bożej – powiedział ks. Szewczyk.

Rycerze MB Staroskrzyńskiej istnieją od 2017 roku, kiedy obchodzony był Rok Miłosierdzia i 200. rocznica konsekracji sanktuarium w Skrzyńsku. Patronem grupy jest św. Józef i św. Wojciech. W listopadzie 2020 roku ówczesny biskup radomski zatwierdził statut Rycerzy MB Staroskrzyńskiej.

W uroczystości wziął udział m.in. starosta przysuski Marian Niemirski.

Skrzyńsko należy do najstarszych w Polsce miejsc kultu maryjnego. Koronacja obrazu maryjnego w 1998 roku była dowodem wdzięczności za obecność Matki Bożej, Jej liczne cuda i łaski jakie otrzymują wierni.

Początki kultu Matki Bożej w Skrzyńsku wiążą się z postacią Dunina. Jak pisze Jan Długosz – żona księcia Władysława skazała Dunina na karę obcięcia języka i pozbawienia wzroku. Modląc się przed obrazem Maryi, odzyskał on wzrok i mowę. Od tego czasu odnotowano wiele cudownych uzdrowień za przyczyną Matki Bożej Staroskrzyńskiej. W czasie konserwacji obrazu (1991-1992) okazało się, że pod obecnym wizerunkiem znajduje się inny, najprawdopodobniej z XII wieku.

9 września 1998 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp koronował obraz w Skrzyńsku. W 2001 r. został skradziony obraz Matki Bożej. Po kilku dniach odzyskano go, ale już bez koron.