Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

DIECEZJA RADOMSKA

Ks. Jędrzejewski: czekaliśmy na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia

piątek, 23 kwietnia 2021 14:46 / Autor: Radosław Mizera
foto: Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera

Parafia św. Stefana na radomskim Idalinie z radością przyjęła decyzję papieża Franciszka o terminie beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 12 września. Świątynię zbudowano jako wotum wdzięczności za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia.

- Wszyscy czekaliśmy na beatyfikację kard. Wyszyńskiego a szczególnie nasza parafia, na terenie której znajduje kościół zbudowany jako wotum wdzięczności za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia. To swoisty pomnik ku czci Prymasa Tysiąclecia. Przez 9 miesięcy, każdego 28 dnia miesiąca odbywała się modlitwa w tej intencji, jeździliśmy także na grób Prymasa Tysiąclecia. Dzisiaj towarzyszy nam radość, że dojdzie do beatyfikacji - powiedział ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana w Radomiu.

Kościół na radomskim Idalinie zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski.

W kościele znajduje się wiele relikwii świętych i błogosławionych m.in. św. Jana Pawła II, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W przyszłości świątynia ma być sanktuarium polskich świętych i błogosławionych.

Relikwie będą kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia "Ołtarza Ojczyzny".

W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie kolejnych polskich świętych błogosławionych.