Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Węgrzyn, Zaborowice
Dziś jest: Niedziela, 16 maja 2021

Wydarzenia

Trzy nowe wezwania w Litanii Loretańskiej

środa, 28 kwietnia 2021 15:32 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Przypominamy, że „Matko miłosierdzia”, „Matko nadziei” i „Pociecho migrantów” to trzy nowe wezwania w Litanii Loretańskiej ogłoszone w ubiegłym roku przez Stolicę Apostolską.

Przed nami maj – miesiąc, w którym wierni w sposób szczególny modlą się Litanią Loretańską. Nazwa pochodzi od miejscowości Loreto, gdzie znajduje się, przewieziony z Nazaretu, domek Świętej Rodziny. Tam, ta modlitwa do Maryi była bardzo popularna. Obecnie, wszelkie zmiany w jej brzmieniu mogą być dokonywane jedynie za zgodą Stolicy Apostolskiej.

„Niezliczone są tytuły i wezwania, które pobożność chrześcijańska w ciągu dziejów zastrzegła dla Dziewicy Maryi, która jest uprzywilejowaną i pewną drogą do spotkania z Chrystusem. Również w dzisiejszych czasach, naznaczonych niepewnością i zagubieniem, lub Boży wyczuwa potrzebę pobożnego, pełnego miłości i nadziei zwrócenia się ku Niej” – czytamy w Liście Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przesłanym do przewodniczących Konferencji Episkopatów.

Nowe wezwania Litanii loretańskiej, wprowadzone w języku łacińskim przez Stolicę Apostolską 20 czerwca 2020 r., będą odtąd brzmiały w języku polskim „Matko miłosierdzia” (po „Matko Kościoła”), „Matko nadziei” (po „Matko łaski Bożej”), „Pociecho migrantów” (po „Ucieczko grzesznych”). Odnośnie do wezwania „Matko miłosierdzia”, które w polskiej wersji Litanii już było w użyciu po wezwaniu „Matko łaski Bożej”, odtąd będzie znajdować się w nowym miejscu.