Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Saba Jerozolimski, prezbiter
Dziś jest: Wtorek, 05 grudnia 2023

DIECEZJA RADOMSKA

Różaniec Rodziców w strukturach Żywego Różańca

poniedziałek, 28 listopada 2022 14:59 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Inicjatywa "Różaniec Rodziców" została włączona w struktury Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Poinformował o tym ks. Szymon Mucha, moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej.

Różaniec Rodziców to modlitwa wspólnotowa oparta na schemacie Żywego Różańca. Na różańcu modli się grupa ok. 20 rodzin, zwana różami. W całej Polsce w dzieło zaangażowanych jest ponad 100 tysięcy rodziców.

Ks. Szymon Mucha, moderator Żywego Różańca Diecezji Radomskiej poinformował, że w wielu parafiach, obok Kół Żywego Różańca, od kilku lat istnieją koła różańcowe "Różańca Rodziców", określane również jako "Różaniec Rodziców za dzieci".

- Księża pytali, czy należą oni do Żywego Różańca, bo posługują się tą sama metodą. Czy robić osobne spotkania z nimi czy razem z Żywym Różańcem? Pragnę poinformować z wielką radością, że ta sprawa została rozstrzygnięta na ostatniej Konferencji Episkopatu Polski. Różaniec Rodziców został formalnie włączony do struktury Stowarzyszenia Żywy Różaniec jako oddzielna jego gałąź. Aby to mogło się dokonać zostały naniesione poprawki do naszego Statutu. Dzięki temu, Rodzina Żywego Różańca powiększa się o Różaniec Rodziców - powiedział ks. Szymon Mucha.

Różaniec Rodziców powstał w 2001 r., w czasie rekolekcji gdańskiej wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej Marana Tha. Dziś w jego ramach modli się ponad 100 tys. osób na świecie. Różaniec Rodziców oparty jest na zasadzie kół Żywego Różańca. Matki i ojcowie tworzą tzw. róże, z których każda ma swojego animatora.

Ks. Szymon Mucha pełnił funkcję Krajowego Moderatora Żywego Różańca przez 6 lat, czyli dwie kadencje. Za jego kadencji powstał m.in. Statut Żywego Różańca, zatwierdzony przez KEP. Zainaugurowano ogólnopolskie pielgrzymki na Jasnej Górze. Owocem tych 6 lat był również kongres różańcowy.

Żywy Różaniec jest wspólnotą założoną przez sługę Bożą Paulinę Jaricot w 1826 r. w Lyonie, zatwierdzoną przez papieża Grzegorza XVI. W Polsce praktyka Żywego Różańca stała się znana już pod koniec XIX w. Dziś w prawie każdej parafii w Polsce istnieje i działa wspólnota Żywego Różańca. Jej członkowie, modląc się w papieskich intencjach Apostolstwa Modlitwy, każdego dnia oplatają modlitwą różańcową cały Kościół i świat, a przede wszystkim tych, którzy najbardziej modlitwy potrzebują.

Do Żywego Różańca w całej Polsce należy około 2 mln wiernych. Koła i Róże różańcowe działają we wszystkich diecezjach w Polsce. W 2013 roku dzieło Żywego Różańca w Polsce otrzymało nową ogólnopolską strukturę, która została ujęta w Statucie "Stowarzyszenia Żywy Różaniec" i zatwierdzona przez polskich biskupów. Pismem formacyjnym dla wspólnot Żywego Różańca jest miesięcznik "Różaniec", wydawany przez Wydawnictwo Sióstr Loretanek.

 

A. Kosztowniak pod info