Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Urszula Ledóchowska, zakonnica
Dziś jest: Środa, 29 maja 2024

DIECEZJA RADOMSKA

Sutanna strojem świadectwa

piątek, 08 grudnia 2023 16:01 / Autor: Monika Nowakowska
foto: ks.St.Piekielnik/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

Siedmiu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu po raz pierwszy założyło dziś strój duchowny. Dwóch alumnów V roku studiów po raz pierwszy publicznie zadeklarowało gotowość przyjęcia święceń diakonatu i święceń prezbiteratu. Obrzęd obłóczyn odbył się w kaplicy seminaryjnej. Liturgii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Solarczyk.

Obłóczyny i kandydatura w Wyższym Seminarium Duchownym rokrocznie odbywa się 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia - święto patronalne radomskiego seminarium. W tym roku sutannę po raz pierwszy założyło 7 kleryków III roku studiów w WSD. W uroczystości wzięli udział księża z parafii, z których pochodzą nominowani klerycy oraz rodzina i przyjaciele.

Eucharystii przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk, który poświęcił kleryckie sutanny:

- Czego dotykamy w tej tajemnicy obłóczyn? Czego znakiem jest sutanna? Z jednej strony, albo może, fundamentalnie jest właśnie znakiem tego, kim jest Bóg, a przede wszystkim tego, że jest Bóg. To, co powiedział anioł do Maryi: "Moc Najwyższego okryje Cię cieniem". To będzie jak cień, ale płynący z tego blasku, który jest od samego Boga. Człowiekowi łatwiej zatrzymać się na tym co jest pewnym kształtem cienia. O wiele trudniej jest może spojrzeć bezpośrednio w słońce, ale przecież ten cień, jest znakiem właśnie tego, co jest znakiem blasku. I tego wam życzymy i dzisiaj razem z wami chcemy też przeżyć i tę prawdę, którą wyrażają wasi rodzice, wasi bliscy, a może szczególnie wasze mamy. Bo to jest znowu ta tajemnica. Bóg miał pomysł. Miał zamierzenie. Powołał was. I dzięki waszym rodzicom, pod sercem waszych mam, okrył was i objawił światu w tym ciele, który dzisiaj niesiecie też - mówił Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

- Za kilka dni będzie już proste i oczywiste, jak się zapina guziki w sutannie, jak wygląda moja twarz kiedy mam biret na głowie. Życzę wam, żeby to zawsze było dla was ważne, żeby to zawsze was mobilizowało, że idziecie w szacie potwierdzającej obecność Boga, dary Boga i nadzieję, jaką człowiek wiąże z Bogiem - tłumaczył biskup Marek.

Obrzęd poświęcenia stroju duchownego i przyobleczenia, to szczególny dzień w życiu seminarzystów. Sutanna jest bowiem widzialnym znakiem, że klerycy przygotowują się do kapłaństwa - mówi Hubert Popis z parafii MB Nieustającej Pomocy w Dąbrówce Nagórnej w gm. Zakrzew:

- Jest to taki widzialny znak mojej przynależności do Chrystusa, nie tylko mojego życia, ale także i do tego, do czego zostałem powołany, czyli do tego, aby razem z ludźmi iść przez życie i ludziom mówić o Chrystusie i głosić jego naukę. Ta szata, którą mam, nazywam ją szatą świadectwa. Dlatego, że świadczy o przynależności mojej do kościoła, do kościoła, który powołał Jezus Chrystus dlatego cieszę się z przyjęcia tego stroju duchownego. Umacnia mnie to w moim powołaniu, ale także daje mi takie świadectwo wiary, nadziei i miłości - mówi.

Alumn Filip Kobylarczyk z parafii św. Stefana w Radomiu przekonuje, że założenie sutanny to zewnętrzny znak oddania się Chrystusowi:

- Dla mnie obłóczyny są widzialnym znakiem łaski Pana Boga. Takim widzialnym w sensie, że widzę Jego wielką łaskę i dzieła, że jest obecny w moim życiu i że to dzięki Niemu jestem tym, kim jestem i dzięki Niemu jestem tu, gdzie jestem. Jestem Mu wdzięczny za ludzi, których postawił na mojej drodze, którzy mnie doprowadzili do tej wiary. To, co ze mnie teraz najbardziej wypływa, to wdzięczność Panu Bogu i ludziom, dzięki którym tu jestem - tłumaczy.

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Marek Adamczyk mówi, że obłóczyny to ważny moment dla każdego młodego kleryka:

- Formacja seminaryjna dzieli się na pewne etapy i taka chwila w życiu kleryka, w której pierwszy raz wkłada strój duchowny, to jest widoczny znak, że coś się w jego życiu zmienia. Od tego momentu, nawet nie mając święceń, już jest rozpoznawalny jako ksiądz - tłumaczy.

Po liturgii alumni podziękowali profesorom, opiekunom, a także rodzicom.

W tym roku prawo noszenia stroju duchownego otrzymało 7 alumnów: Kamil Dudzisz z parafii św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Bielinach, Szymon Figarski z parafii bł. Annuarity w Radomiu, Filip Kobylarczyk z parafii św. Stefana w Radomiu, Jakub Kowalczyk z parafii św. Mikołaja w Końskich, Wojciech Orczykowski z parafii NSJ w Radomiu, Hubert Popis z parafii MB Nieustającej Pomocy w Dąbrówce Nagórnej i Michał Zientarski z parafii św. Stefana w Radomiu.

Dwóch alumnów z roku V Radosław Rojek z parafii św. Łukasza w Radomiu i Kamil Stachuczy z parafii Wniebowzięcia NMP w Krynkach zadeklarowało gotowość przyjęcia święceń diakonatu.