Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Boże Narodzenie
Dziś jest: Środa, 25 grudnia 2024

Bilans Dnia

Wojewoda Radziwiłł na temat brakujących łóżek dla zakażonych w radomskim szpitalu

wtorek, 06 października 2020 15:11 / Autor: Radosław Mizera
Wojewoda Radziwiłł na temat brakujących łóżek dla zakażonych w radomskim szpitalu
Radosław Mizera

Na ilość zajętych łóżek dla osób z COVID-19 patrzę z perspektywy całego województwa, a nie poszczególnych szpitali – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, pytany o brakującą liczbę miejsc w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Z naszym gościem rozmawialiśmy również na temat nowego planu działania systemu ratownictwa medycznego na terenie Mazowsza.

W poniedziałek w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym brakowało łóżek dla zakażonych. Zgodnie z wytycznymi, lecznica ma zabezpieczonych 26 łóżek dla osób z COVID-19 a zakażonych tego dnia było ponad 30 osób.

Na ilość zajętych łóżek patrzę z perspektywy całego województwa, a nie poszczególnych szpitali. Jeśli w danej lecznicy są zajęte miejsca, to nie można mówić, że mamy problem. Jest wiele miejsc w innych szpitalach, gdzie pacjentów możemy leczyć. Nie ma mowy, że stoimy przed dylematem kogo dzisiaj leczyć. Nieustannie zmieniany decyzje odnośnie poszczególnych szpitali. Na dzisiaj ilość tych łóżek jest wystarczająca. Jeśli chodzi o radomski szpital, to na dzisiaj wolne miejsca mamy w Kozienicach i jeśli trzeba, będziemy powiększać liczbę łóżek dla chorych na COVID-19. Nie będę dzisiaj zapowiadał dalszych miejsc, bo nie robimy tego na siłę, tylko prowadzimy rozmowy z dyrektorami poszczególnych lecznic. Tutaj współpracujemy z dyrektorami tych podmiotów – przekonywał wojewoda mazowiecki. Dodał, że w całym województwie na chwilę obecną jest zajętych 676 łóżek dla osób z COVID-19, zaś wszystkich miejsc jest 838.

Według nowego planu działania systemu ratownictwa medycznego na terenie Mazowsza, karetka specjalistyczna pogotowia ma zniknąć z Kozienic, a ta znajdująca się w Świerżach Górnych ma zostać przeniesiona do oddalonego o dziesięć kilometrów Magnuszewa.

Nie podjęto jeszcze żadnych decyzji, to na razie projekt. Wszelkie decyzje w takich sprawach podejmujemy w wyniku szczegółowej analizy. Wyjazdów w miejscu wyczekiwania w Świerżach Górnych w ciągu ostatnich miesięcy było 2 lub 3. W innych rejonach takich wyjazdów odnotowano znacznie więcej. Celem tych zmian jest poszerzenie siatki wyczekiwania karetek, aby skrócić czas dojazdu zespołów ratownictwa medycznego. Dlatego wciąż się zmienia mapa ratownictwa medycznego. Obecnie mamy w województwie ponad 200 karetek – wyjaśnił wojewoda Radziwiłł w rozmowie z Radosławem Mizerą: