Historia
Historia Krzyża Katyńskiego na radomskim cmentarzu
Wiosną 1940 roku władze sowieckie wydały decyzję, w wyniku której życie straciło ponad 21 tys. polskich obywateli. W Radomiu obchody Zbrodni Katyńskiej od wielu lat odbywają się na cmentarzu przy Limanowskiego, gdzie jest Pomnik Katyński poświęcony oficerom i żołnierzom zamordowanym przez NKWD.
Warto przy tej okazji przypomnieć historię ustawienia pierwszego krzyża katyńskiego w Radomiu, co wspomina Dariusz Żytnicki, historyk, obecnie dyrektor II LO im. Marii Konopnickiej w Radomiu:
Od kilku lat w miejscu postawienia w latach 80-tych drewnianego krzyża na radomskim cmentarzu stoi już pomnik poświęcony zamordowanym przez sowietów Polakom.To owalny, granitowy głaz zwieńczony trzema krzyżami na nich napisy "Katyń – Ostaszków – Kozielsk – Starobielsk”. Na głazie umieszczona została tablica z napisem: "Pamięci oficerów i żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej haniebnie zamordowanych przez NKWD w Katyniu i innych obozach w latach 1939 – 1941 oraz wszystkich Polaków zamęczonych na terenie ZSRR", a w podpisie: "Żołnierze Armii Krajowej, Solidarność Ziemi Radomskiej, Społeczeństwo Radomia".
Audycje powstają we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej - Delegatura w Radomiu.