Bilans Dnia
Zbigniew Kuźmiuk o zagrożeniach bezpieczeństwa żywnościowego w związku z wojną na Ukrainie
Temat ten był omawiany w trakcie posiedzenia Komisji Europejskiej. Ważne decyzje dotyczące europejskiego rolnictwa zostały przyjęte na wniosek komisarza d/s rolnictwa Janusza Wojciechowskiego.
W posiedzeniu uczestniczył poseł PE Zbigniew Kuźmiuk. Komisja zgodziła się m.in. na pomoc publiczną dla rolników w związku z gwałtownym wzrostem cen nawozów sztucznych. - W konsekwencji oznacza to uruchomienie wynoszącej 500 mln euro rezerwy kryzysowej, przy czym w przypadku każdego kraju może ona być powiększona 3-krotnie z własnych środków budżetowych. Zablokowano także nowe rozporządzenie o redukcji o 50% pestycydów stosowanych w rolnictwie. Zdecydowano również, żeby ze środków unijnych zakupić i dostarczyć na Ukrainę 200 tys. ton oleju napędowego przeznaczonego dla rolników do prac polowych pozwalających na wiosenne zasiewy - wylicza poseł Kuźmiuk. Dla Polski przypadnie kwota ok. 44 mln euro.
W Parlamencie Europejskim odbyła się również debata na temat posiedzenia Rady Europejskiej. Dyskutowano o kolejnych pakietach pomocy dla Ukrainy jak i już piątym pakiecie sankcji, które w najbliższym czasie zostaną nałożone na Rosję. W dwugodzinnej debacie wzięło udział kilkudziesięciu europosłów ze wszystkich grup politycznych, którzy domagali się zwiększenia pomocy dla Ukrainy, także tej militarnej, ale również kolejnych jeszcze bardziej dotkliwych sankcji dla Rosji.
- W najbliższym czasie KE wyasygnuje 3,4 mld euro (docelowo może to być nawet kwota przekraczająca 10 mld euro), które przeznaczy na wsparcie finansowe krajów, przyjmujących uchodźców, a więc głównie do Polski, Słowacji, Rumunii, Węgier, a także do stowarzyszonej z UE Mołdawii, która mając tylko 2,5 mln ludności, przyjęła ponad 200 tys. uchodźców - powiedział poseł PE Zbigniew Kuźmiuk, z którym rozmawiał Radosław Mizera:
KE zobowiązała się do przygotowania mapy drogowej do zniesienia zależności UE od rosyjskiego gazu, ropy i węgla maksymalnie do 2027 roku, przy czym już do końca tego roku UE, ograniczy zakupy gazu w Rosji aż o 2/3.